Díky projektu Zachraň jídlo se nevydané obědy z jídelen převážejí do azylových domů a uprchlických center

Minulý týden se z pražských jídelen převezlo 122 nevydaných obědů a 100 neprodaných baget a sendvičů do Azylového domu sv. Terezie a dvou hotelů, kde jsou ubytovaní uprchlíci z Ukrajiny. Převozy koordinuje organizace Zachraň jídlo, která vydala první brožuru shrnující podmínky pro darování vařeného jídla v Česku určenou provozovatelům jídelen, cateringů a charitativním organizacím.

Ve větších provozech zbývá podle organizace denně až 25 kg nevydaných pokrmů. "Denně by se z každé větší jídelny mohlo zachránit 10 až 20 nevydaných obědů, které teď končí v gastroodpadu,” řekla Anna Strejcová, ředitelka Zachraň jídlo.

Organizace proto vytvořila jako první v Česku komplexní manuál s názvem "Jak darovat hotové pokrmy?", který popisuje, kdo nese právní odpovědnost za nezávadnost pokrmů v různých fázích redistribuce, jaké hygienické předpisy je nutné dodržovat, jak je to s odpočtem DPH při darování a jak se liší darování z komerčních subjektů a příspěvkových organizací. Nabízí i vzory předávacího protokolu a analýzy kritických bodů HACCP, která zajišťuje bezpečnost potravin.

"Když jsme dávali dohromady podklady, jednalo se skoro o detektivní práci. Pátrali jsme ve vyhláškách, kontaktovali právníky, Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo financí, hlavní hygieničku, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci a další úřady. Proběhly desítky schůzek, než jsme na stole měli ucelený přehled podmínek, který dosud nikdo nevytvořil," uvedla projektová manažerka Zachraň jídlo Denisa Rybářová.

Manuál vyjasňuje podmínky pro darování, aby dárci a příjemci pokrmů neměli obavy z možných sankcí. Právě obavy z postihu jsou totiž hlavní překážkou v darování pro gastroprovozy. "Pro všechny restaurace je naprostý základ dodržování hygienických pravidel, aby darované jídlo bylo stoprocentně bezpečné, tedy že se dostane ke klientům charit včas, za dodržení požadovaných teplot a v odpovídajících hygienických podmínkách. Věříme, že se díky novému detailnímu manuálu nastaví a sjednotí pravidla i na straně organizací, které budou darované jídlo vydávat hostům, a že budou akceptována i ze strany dozorových orgánů," řekl Petr Brož, manažer bezpečnosti a kvality potravin ve společnosti Compass Group, která se na projektu darování podílí dlouhodobě.

Redistribuce v praxi: Azylový dům i zařízení s uprchlíky
Převoz hotových pokrmů má sloužit lidem v nouzi, jako jsou senioři, rodiče samoživitelé, lidé bez přístřeší a aktuálně i uprchlíci z Ukrajiny. Pilotní projekt redistribuce odstartoval 14. března. Pokrmy se převážely do dvou hotelů v Praze, kde jsou ubytovaní lidé z Ukrajiny, a do Azylového domu sv. Terezie. "Převozy zatím stále testujeme, v minulém týdnu se podařilo přepravit 122 vařených pokrmů a k tomu asi 100 chlazených baget a sendvičů," řekla Hana Štěpánová z Azylového domu sv. Terezie v pražském Karlíně. "Teplé, plnohodnotné jídlo je pro naše klienty luxus. Mnoho z nich teď jí, co kde najdou. V důsledku nesprávné životosprávy a absence plnohodnotné stravy často trpí zažívacími problémy, které dále přecházejí v chronická onemocnění," dodala Štěpánová s tím, že počet lidí v nouzi v posledních letech významně stoupá mimo jiné kvůli dopadům pandemie.

Logistiku zajišťuje firma DoDo. "Iniciativu Zachraň jídlo dlouhodobě sledujeme a v její činnosti vidíme velký společenský přínos, protože kombinuje boj s plýtváním a pomoc potřebným. Jsme proto rádi, že můžeme také přiložit ruku k dílu a projektu pomoci tím, co nám jde nejlépe – zajištěním kvalitní městské logistiky. Logistiku humanitární pomoci se snažíme napříč zeměmi zajišťovat od počátku konfliktu a velmi nás těší, že intenzita pomoci ze strany firem ani jednotlivců stále nepolevuje," řekl Michal Menšík, výkonný ředitel DoDo Group.

Organizace Zachraň jídlo nyní pracuje na vytvoření platformy, díky které se budou moci propojit velké gastroprovozy s charitami v okolí, a proces darování by se tak zrychlil. S vytvořením platformy pomáhají dobrovolníci z komunity expertních dobrovolníků Česko.Digital. Dále chce Zachraň jídlo řešit také specifické případy darování ze školních, nemocničních jídelen. Pomoct v další práci mohou jednotlivci i firmy příspěvkem ve sbírce na portálu Darujme nebo expertním poradenstvím v oblasti legislativy, logistiky a dalších.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down