Daskabát – toxická ves

Stovky tun toxických odpadů jsou zakopány v ochranných valech kolem střelnice Daskabát ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Jedovaté látky tam měla tajně navézt stavební firma při budování valů, napsala o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Sanace zamořeného území Oderských vrchů přijde stát asi na...

Stovky tun toxických odpadů jsou zakopány v ochranných valech kolem střelnice Daskabát ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Jedovaté látky tam měla tajně navézt stavební firma při budování valů, napsala o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Sanace zamořeného území Oderských vrchů přijde stát asi na půl miliardy korun. Armáda proto podala několik trestních oznámení a přednosta vojenského újezdu Libavá Vladimír Kubisa byl postaven mimo službu. „Nikdy bych nedovolil, aby se na Libavou vyvážely jedy. Smlouvu uzavřeli lidé z generálního štábu,“ hájil se Kubisa. Podle mluvčí armády Jany Růžičkové tito lidé mezitím odešli do zálohy. Armádě v minulosti několik firem nabídlo, že zadarmo postaví kolem střelnice Daskabát v blízkosti stejnojmenné obce ochranné valy z materiálu, kterého se jiné stavební společnosti chtěly zbavit. Inspekce generálního štábu armády ale odhalila, že následně zmizel kvalitní kámen z původních valů a návrší byla vytvořena z toxického odpadu, který měl být ekologicky zlikvidován. Vojenská policie proto prověřuje smlouvy týkající se stavby valů.

Podle ministra obrany Alexandra Vondry nese dlouholeté tajné navážení jedů do Libavé i okolnosti výběru stavebních firem všechny znaky zločinného spolčení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *