Autor
Kategorie:
Praxe

Další podpora chráněných dílen

Společnost Asekol, která zajišťuje sběr vysloužilých elektrospotřebičů, se rozhodla výrazněji podpořit chráněné dílny.

V současnosti spolupracuje Asekol se sedmi chráněnými dílnami, které dávají práci 150 lidem. Tuto spolupráci dále rozšiřuje – vypsal otevřené výběrové řízení na dalších 1000 tun vysloužilých monitorů a televizorů. Ve výběrovém řízení uspěly chráněné dílny ECO-RETEL, s. r. o., z Mladé Boleslavi a Dílna pro úpravu odpadů Maleč, s. r. o., v nichž najde uplatnění dalších 20 hendikepovaných osob.

Výběrové řízení navíc chráněným dílnám umožní získat za zpracování elektroodpadu i nadstandardní odměnu. „Zpracovatelským firmám z komerční sféry platí ASEKOL průměrně 0,3 Kč za recyklaci 1 kg elektroodpadu. Chráněným dílnám ale platíme šestinásobek. Dodáváme jim výhradně spotřebiče, které vyžadují precizní ruční práci, tedy CRT televizory a počítačové monitory,“ říká mluvčí kolektivního systému ASEKOL Kristina Mikulová. V roce 2013 na jednoho pracovníka z chráněných dílen připadlo v průměru 17,10 tun odpadu, jehož recyklace potřebuje šikovnou manipulaci.

Výsledky výběrového řízení vyhlásila 16. července komise, jíž předsedal Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. „Tato forma pomoci má pro lidi se zdravotním postižením smysl. Dává jim motivaci a příležitost zapojit se do běžného života a nebýt odkázaní na dávky,“ vysvětlil svou účast na projektu Václav Krása.

Společnost Asekol v nedávné minulosti spolupráci s chráněnými dílnami postupně omezovala. Jako důvod byla obvykle uváděna vysoká ekonomická náročnost jejich provozu a malá efektivnost v porovnání s průmyslovými recyklačními linkami. Po vlně kritiky odborné veřejnosti tato nezisková organizace změnila svůj přístup a vzala v úvahu také sociální aspekt celé věci, což dokládá i podpora Národní rady osob se zdravotním postižením.

„Doufám, že se do podobné formy podpory hendikepovaných zapojí i další společnosti,“ říká Václav Krása, předseda NROZP.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *