Další miliardy pro ostravské ropné kaly

Vyčištění ostravských ropných lagun, kde jsou uloženy tisíce tun odpadů z rafinerské výroby, se prodraží o dalších 3,1 miliardy korun. A protáhne se minimálně o pět let. O navýšení státních záruk nyní jedná podnik Diamo a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Již příští měsíc by další peníze na...

Vyčištění ostravských ropných lagun, kde jsou uloženy tisíce tun odpadů z rafinerské výroby, se prodraží o dalších 3,1 miliardy korun. A protáhne se minimálně o pět let. O navýšení státních záruk nyní jedná podnik Diamo a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Již příští měsíc by další peníze na rekultivaci měla schválit vláda.

„Objevily se nové skutečnosti, se kterými jsme původně nepočítali,“ říká Jiří Jež, šéf státního podniku Diamo, který sanaci pro stát zajišťuje. Má tím na mysli, že se v lagunách našlo téměř o sto tisíc tun více kalů, než kolik vyčíslil původní průzkum. Nové zakázky na jejich likvidaci by měly navýšit konečnou cenu ze čtyř až na 7,1 miliardy korun a odsunout dokončení sanace na rok 2022.


Původní zakázku vyhrálo v roce 2003 s nabídkou 2,7 miliardy korun Sdružení Čistá Ostrava, v němž hrála vedoucí úlohu společnost Geosan. Sdružení mělo vytěžit přes 474 tisíc tun kontaminovaných zemin a 200 tisíc tun ropných kalů. Loni ale našel Geosan v lagunách dalších 92 tisíc tun kalů, které prý průzkumy neodhalily.

„Nalezení desítek tisíc tun je naprostým nesmyslem. Je jen otázkou, co stát Geosanu ještě odpustí,“ říká bývalý šéf Geosanu Aleš Grof, který původní smlouvu podepisoval a pak začal pracovat pro konkurenční Simul Trust (ten o likvidaci ostravských kalů usiloval). Podle Grofa byly všechny průzkumy udělány dobře a 92 tisíc tun kalů se nemohlo náhle jen tak objevit. Diamo a Geosan si ale stojí za svým.

Ostravská zakázka není první, která se výrazně prodražuje a je u toho Geosan. Raketově mu vzrostly náklady i při čištění plzeňské Škodovky. Ty se z odhadovaných jedné až dvou miliard korun vyšplhaly na konečných jedenáct miliard.

Nové zakázky by měly navýšit konečnou cenu za sanaci lagun ze čtyř až na 7,1 miliardy korun a odsunout její dokončení na rok 2022.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *