Kategorie:
Nezařazené

Cyklisté projedou ČR od západu na východ. Podpoří sběr baterií

Na potřebu třídění a recyklace použitých baterií upozorní v září akce Recyklojízda 2017. Tříčlenný tým na kolech poháněných bateriemi projede Českou republiku od západu na východ. Při cestě, která odstartuje 5. září v Aši na Chebsku a skončí 14. září v nejvýchodnější obci republiky Bukovci na Frýdecko-místecku, urazí cyklisté přes 700 kilometrů.

Účastníci jízdy mají naplánováno 23 zastávek v českých a moravských městech. Navštíví městské a obecní úřady a hodlají diskutovat s kolemjdoucími na náměstích nebo v parcích. Se vzdělávacím programem Recyklace hrou zavítají do některých škol.

„Chceme jít mezi lidi, mluvit s nimi o tom, že i když se někomu mohou zdát baterky malé, do koše rozhodně nepatří. Je potřeba je odnášet na sběrná místa, odkud putují na recyklaci. Chráníme tím životní prostředí,“ poukázala členka týmu Recyklojízd Eva Gallatová.

Sběrných míst po celé zemi funguje přes 20 tisíc. Jen necelá polovina baterií, které jsou v ČR poslány do oběhu, však končí na recyklaci.

„Když hodíte baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. V obou případech se z ní uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody,“ přiblížila Čechová.

Stěžejním cílem Recyklojízdy je proto přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali k recyklaci.

Akce se může zúčastnit každý. Kdekoliv na trase se k týmu mohou připojit další zájemci a absolvovat část cesty, ať už pojedou na elektrokolech, klasických bicyklech nebo koloběžkách, vítáni jsou i běžci.

Recyklojízdu organizuje nezisková společnost ECOBAT, která v České republice již 15 let zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií. Informace o projektu a jeho přípravách pořadatelé průběžně aktualizují na facebookovém profilu Recyklojízda 2017 a na internetových stránkách www.ecobat.cz.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *