01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co s námi udělá ekologická daňová reforma

Podle závazku vůči Evropské unii musí Česká republika do 1. ledna roku 2008 zavést ekologickou daňovou reformu. Od tohoto data musí Česko zavést spotřební daň z elektřiny, uhlí, zemního plynu a centrálního tepla a dodržovat minimální sazby spotřebních daní z benzinu a nafty. Ceny energií by se pak...

Podle závazku vůči Evropské unii musí Česká republika do 1. ledna roku 2008 zavést ekologickou daňovou reformu. Od tohoto data musí Česko zavést spotřební daň z elektřiny, uhlí, zemního plynu a centrálního tepla a dodržovat minimální sazby spotřebních daní z benzinu a nafty. Ceny energií by se pak podle programu zelených měly až do roku 2012 zvyšovat tak, aby zahrnuly veškeré škody způsobené emisemi.

Jedním z klíčových autorů návrhu reformy je Martin Bursík, který má zřejmě šanci se po volbách dostat do sněmovny. Pokud by Strana zelených ve volbách uspěla, chtěla by podle tisku navrhnout zákaz topení uhlím a lignitem v domácích kamnech do roku 2010. Změnu topení by měl podpořit dotacemi stát. Zákazem uhlí by stoupla poptávka po dalších typech paliva, včetně biomasy.

Přechod na ušlechtilejší paliva v průmyslu by měly podpořit diferencované sazby pro hnědé uhlí a koks v pěti krocích do roku 2012, zatímco daň na zemní plyn zůstane na minimální úrovni. Elektřina bude mít různou cenu podle původu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down