01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co prozradil výzkum o podmořských úložištích zbraní?

Prakticky od konce druhé světové války zaujaly Spojené státy americké jednoznačné stanovisko, pokud jde o nakládání s nevybuchlou municí.

Zásoby nejrůznějšího vojenského materiálu výbušného charakteru se totiž nevyplatí skladovat donekonečna, a když právě neexistuje žádné odbytiště v podobě vhodného zahraničního trhu, nezbývá, než pohřbít tento nebezpečný odpad pod mořskou hladinu.

Řešení, které možná známe z českého seriálu Návštěvníci, se však netýká jen konvenční munice. Ty nejnebezpečnější utajené "poklady" pod hladinou moře jsou totiž ve skutečnosti zakonzervovanými chemickými zbraněmi. Námořní mapy zaznamenávají při západním pobřeží USA hned sedm takových "zón", které jsou situovány podél Kalifornie, od San Franciska po mexickou hranici. O přítomnosti ChMDA ("chemical munitions dumping areas") sice byli před lety místní obyvatelé informováni, ale o množství, přesné lokaci nebo povaze této munice se dosud vědělo jen velmi málo.

Vědci sdružení v Americké unii sanfranciských geofyziků společně s odborníky z Výzkumného institutu mořského akvária v Monterey Bay (MBARI), se rozhodli rozptýlit mýty, které kolem těchto podmořských skládek panují. Výsledky jejich práce ale nejsou právě potěšující.

Přenos obrazu z podmořského úložiště chemické munice, při kterém bylo využito navigovatelných automatických robotů, odhalil na propátraném úložišti přítomnost velkého množství pětapadesátigalonových barelů, ale žádné munice. Otázkou tedy je, jaký odpad se vlastně v ChMDA nachází, a jestli se vůbec jedná o vojenský materiál.

Američané za posledních padesát let otevřeli celkem 32 podmořských skládek vojenského materiálu, přičemž některé mají rozlohu až 4000 kilometrů čtverečních. Prozkoumána dosud byla jen jedna jediná. V hloubce 1900 metrů narazil robotický sonar AUV na celkem 754 objektů, vyčnívajících z písčitého dna. Zmíněné objekty se ukázaly být barely od pohonných hmot. Na dně už asi trávily nějakou dobu, protože již byly zcela zarostlé přisedlými mořskými organismy.

Práce podmořských biologů i geofyziků se zástupcům americké armády příliš nelíbí, ale svobody zajišťované Ústavou umožňují hledat odpovědi i na nepříjemné otázky. A přesně takovou otázkou je, co vlastně americká armáda ve vší tajnosti pohřbívá na dně moří. Není totiž tajemstvím, že vojenský kolos je i jedním z největších národních producentů odpadů.

Existuje podezření, že se touto velmi neekologickou cestou vláda zbavuje i "normálních" nebezpečných odpadů. Podobnými podmořskými skládkami munice disponuje řada zemí, včetně Japonska nebo Ruska. Známé jsou i incidenty, kdy došlo k úniku a následné otravě rybářů. V USA zatím k ničemu takovému, alespoň podle oficiálních zdrojů, nedošlo. Je tedy možné, že se US Army zbavuje pod hladinou "obyčejného" odpadu, aby ušetřila?

Zdroj: serveru ScienceDaily.com

Copak asi najdou pod hladinou?

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down