Čisticí utěrky – systém pro opakované použití

V průmyslu, tiskárnách, automobilových dílnách a výrobních podnicích se denně používají tisíce čisticích utěrek. Udržují tak nástroje, stroje a výrobní zařízení čisté.

Používají se například v kovoobráběcím průmyslu, kde se při výrobě uvolňují kovové piliny, oleje a chladicí mazací látky, které pak následně nesmí způsobit poškození nebo znečištění finálních výrobků. Navíc se musí podniky vypořádat s přísnými povinnostmi a předpisy, především při zacházení s materiály znečištěnými oleji a rozpouštědly.

Společnost MEWA, servisní společnosti v oblasti průmyslových textilií, dodává absorpční podložky vážící pouhých 600 gramů, které jsou schopné pojmout 2,5 až 3 litry kapalin. Jsou hojně využívány v dílnách a v průmyslové výrobě a jejich dodavatel k nim nabízí full servis, zahrnující pravidelnou výměnu použitých utěrek a dodávku utěrek vypraných, připravených k použití. Absorpční podložky jsou ve smluvně sjednaném rytmu vyzvedávány, ekologicky vyprány, v případě potřeby vyměněny a dodány zpět zákazníkovi. Tento cyklus lze opakovat až padesátkrát.

Speciálním recyklačním systémem pro vodu, používanou pro praní a máchání, lze oproti běžným pracím procesům ušetřit až 50 procent vody. Navíc se použitá voda na praní z procesů máchání filtruje, čistí a znovu použije pro další praní. Pere se pomocí biologicky odbouratelných pracích a pomocných prostředků v co nejmenším možném dávkování.

Oproti tradičnímu pracímu procesu to znamená až o 85 procent nižší zatížení životního prostředí. Několikastupňové znovuzískávání tepla z pracích a sušicích zařízení přes tepelné výměníky značně snižuje energetickou spotřebu pro ohřev vody a vytápění podnikových prostor.

Plně nasátá podložka, která směřuje k ekologickému vyprání a novému použití, není odpadem ve smyslu zákona o odpadech. Oproti tomu jednorázové papírové ubrousky nebo textilní utěrky končí po jednom použití v odpadu a podle druhu znečištění mohou být zařazeny do nebezpečného odpadu. Systém opakovaného použití, certifikovaný normami DIN EN ISO 9001 a 14001, proto významně snižuje zátěž na straně firem.

Absorpční podložky jsou často využívány v dílnách a průmyslových provozech

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *