Čína do konce června spustí celostátní systém obchodů s emisemi

Čína do konce června spustí svůj dlouho očekávaný on-line systém obchodování s emisemi (ETS). Vyplývá to z prohlášení čínského ministerstva životního prostředí, uvedla agentura Reuters. Čína je největším producentem skleníkových plynů na světě. Celostátní systém obchodů byl opakovaně odložen, částečně kvůli obavám o přesnost a transparentnost údajů o emisích.

Prezident Si Ťin-pching dal tomuto systému prioritu a slíbil uhlíkovou neutralitu do roku 2060. Svého vrcholu by emise podle prezidenta měly dosáhnout v roce 2030.

Ministr životního prostředí Chuang Žun-čchiou při návštěvě provincie Chu-pej a města Šanghaj vyzval místní úředníky, aby co nejrychleji provedli úplné testování a implementaci systému obchodování, aby bylo možné zajistit, že on-line systém obchodování bude možné spustit do konce června letošního roku. Čína zřídila obchodní platformu pro národní ETS v Šanghaji a registrační platformu ve Wu-chanu v provincii Chu-pej.

Podle údajů společnosti Refinitiv celková hodnota globálních trhů s emisními povolenkami loni stoupla o 20 procent na rekordních 229 miliard eur (téměř šest bilionů Kč), a to z důvodu očekávaného zpřísnění emisních limitů. Hlavní podíl na tom měl systém obchodování s emisemi Evropské unie, který se na celkové hodnotě podílel téměř 90 procenty.

Systémy obchodování s emisemi, nebo také trhy s uhlíkem jsou tržní nástroje určené k omezení emisí skleníkových plynů. Stanovují strop pro množství emisí, které země nebo firmy mohou vypustit. Pokud tyto limity překročí, mohou si koupit povolenky od jiných.

-čtk-*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down