Cíle pro elektrošrot se možná změkčí

Ministři životního prostředí evropské sedmdvacítky navrhli "realističtější" cíle pro sběr elektrošrotu. Podle původního návrhu Evropského parlamentu měly členské státy do roku 2016 sesbírat a recyklovat 85 % elektroodpadu, který v předchozích letech vyrobily. Ministři navrhují cíl 65 %...

Ministři životního prostředí evropské sedmdvacítky navrhli „realističtější“ cíle pro sběr elektrošrotu. Podle původního návrhu Evropského parlamentu měly členské státy do roku 2016 sesbírat a recyklovat 85 % elektroodpadu, který v předchozích letech vyrobily. Ministři navrhují cíl 65 % vyprodukovaného elektrošrotu. Státy by na jeho dosažení měly mít více času. Počítá se s dočasným čtyřletým přechodným obdobím s ročním cílem pro sběr ve výši 45 %.


Situace s elektroodpadem je podle údajů Evropské komise na území EU vážná. Každý Evropan vyprodukuje přibližně 17-20 kg elektroodpadu za rok a v současné době se daří recyklovat něco málo přes 33 %. Část elektrošrotu tak končí na skládkách nebo neznámo kde. Odhaduje se, že je ve velkém vyvážen do rozvojových zemí v Afri-ce či Asii, kde se na jeho zpracovávání v mnohdy nevyhovujících podmínkách podílejí i děti.

Pravidla pro sběr a recyklaci elektrošrotu měla v EU upravovat směrnice WEEE z roku 2002. Pro její komplikovanost a nákladnost se ji však nepodařilo uvést do praxe. Aktuální návrhy bude Evropský parlament projednávat nejspíš v polovině roku.

Mnoho elektrošrotu se se demontuje v Asii, mnohdy v nevyhovujících podmínkách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *