Chystá se trestní odpovědnost firem

Ministerstvo spravedlnosti chystá zákon, podle něhož by trestně odpovědná mohla být i právnická osoba, tedy firem. Podle Ministerstva spravedlnosti nás Unie dlouhodobě kritizuje, že podobný zákon nemáme. Tento návrh, který by musí projít nově zvolenou sněmovnou, by znamenal průlom do trestního...

Ministerstvo spravedlnosti chystá zákon, podle něhož by trestně odpovědná mohla být i právnická osoba, tedy firem. Podle Ministerstva spravedlnosti nás Unie dlouhodobě kritizuje, že podobný zákon nemáme. Tento návrh, který by musí projít nově zvolenou sněmovnou, by znamenal průlom do trestního práva. Například vedle praní špinavých peněz by mohly soudy trestat firmy také za poškozování životního prostředí.

Zákon by měl postihnout případy, kdy není jasné, kdo z firmy trestný čin zapříčinil. „Například pokud chemička vypustí do životního prostředí jedy a není jasné, kdo k tomu konkrétně dal příkaz a kdo konkrétně otevřel sud, bude možné postihnout danou firmu, pokud bude zřejmé, že jiná chemička například v širokém okolí není a právě v ní se daná látka používá,“ vysvětloval ČTK náměstek Ministerstva spravedlnosti Marek Görges při představování návrhu. „Firmy si pak obecně dají větší pozor, do jaké činnosti se pouští. Zvýší se tlak na to, aby se chovaly zodpovědněji.“

Tresty pro firmy sahají od pokut, propadnutí majetku, zákaz činnosti, zákaz účasti ve veřejném výběrovém řízení, zákaz přijímání dotací až po „trest smrti“, tedy zrušení právnické osoby.

Ministerstvo spravedlnosti chce, aby byl zákon platný už od od prvního ledna příštího roku, právníci se však přimlouvají za delší „nájezd“, aby se na změny stihla připravit odborná veřejnost.

Když se nezjistí, kdo z firmy zapříčinil poškození životního prostředí, může být v budoucnu potrestána firma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *