Chystá se sedmý ročník Dnů zahradní a komunální techniky

Již posedmé se 18. a 19. září sejdou v areálu mezinárodního letiště v Havlíčkově Brodě vystavovatelé a uživatelé zahradní a komunální techniky. Po ročnících uspořádaných v minulosti na zelených plochách městečka Sázavy, je již po tři roky plocha havlíčkobrodského letiště ideálním místem poskytujícím pořadatelům velice kvalitní zázemí.

Stejně jako v loňském roce, kdy své produkty vystavilo více než padesát výrobců a prodejců techniky, se očekává podobný zájem i letos. Dny zahradní a komunální techniky se budou jako obvykle opírat především o představení široké škály strojů vhodných pro údržbu veřejné zeleně. Na vyhrazených pozemcích tak budou moci zájemci posoudit práci techniky při sečení se sběrem, mulčování, nebo zhodnotit kvalitu mechanizace určené pro regeneraci trávníků.


V samostatném odpoledním bloku se stejně jako v minulosti představí zametací a úklidová technika, jejíž prezentace bude doplněna odborným komentářem.

SEMINÁŘ SE ZEROU

Letošní novinkou, kterou pořadatelé připravují ve spolupráci s agenturou Zera, je středeční dopolední seminář, který v areálu letiště proběhne v rámci devátého ročníku konference Biologicky rozložitelné odpady. Seminář věnující se hlavně problematice obecních kompostáren bude doplněn ukázkami technologických linek určených k výrobě kompostu. Kromě drtičů a štěpkovačů též proběhnou ukázky práce překopávače a třídiče kompostu.

Ani letos nemůže chybět hodnotný a zajímavý doprovodný program. Po mistrech v práci se sekerou a pilou a ukázkách akrobatického létání a seskoků parašutistů na přesnost, které zaujaly při minulých ročnících, by měly letos obohatit oba dva dny souboje historických letadel.

A lákadlem může být i chystaná ochutnávka piva. Ta bude stejně jako další občerstvení pro účastníky akce zcela zdarma. Stačí jen při příchodu vyplnit anketní lístek a směnit jej za potřebné žetony.

Vyplnění anketního lístku nezajistí návštěvníkům pouze občerstvení zdarma, ale i účast v tombole o hodnotné ceny. Televize, tablety, mobilní telefony a další výhry určitě stojí za to si na odpolední losování počkat.

Program by měl tedy být letos ještě nabitější a pestřejší, nežli tomu bylo v minulosti. Pokud počasí nezradí, mělo by se být v Havlíčkově Brodě nač dívat. A pokud si počasí vybere svou obvyklou daň v podobě tradičního půldenního deště, budou pro návštěvníky připraveny stany s dostatečnou kapacitou.

Stejně jako v loňském roce proběhne i letošní ročník pod záštitou starosty města Havlíčkův Brod Mgr. Jana Tecla. „Kromě toho, že si zde můžeme během dvou dnů prohlédnout komplexní nabídku techniky a zainteresovaní pracovníci technických služeb Havlíčkův Brod si ji mohou i vyzkoušet, má tato celostátní předváděcí akce pro město i další význam. Vždy je dobré, když se ve městě děje něco, co přitáhne pozornost. V případě Dnů zahradní a komunální techniky o akci, která s koncem léta přiláká do našeho města řadu návštěvníků, kteří tady nejen nocují a stravují se, ale třeba jim zbude i čas si město prohlédnout a v případě spokojenosti se k nám rádi vracejí. Proto město na pořádání výstavy rádo spolupracuje a s jejím konáním seznamuje i širší veřejnost, protože i ta si mezi vystavenými stroji své může najít,“ říká místostarosta města Havlíčkův Brod Ing. Ivan Kuželka.

KVALITNÍ SPOLUPRÁCE S TECHNICKÝMI SLUŽBAMI

Pořadatelům výrazně pomáhají při zabezpečení výstavy havlíčkobrodské technické služby. Areál vybavují potřebnými kontejnery na posečenou travní hmotu, pro ukázky práce štěpkovačů zajišťují potřebný materiál a velmi důležitá je i pomoc při rozmisťování informačních tabulí u příjezdových komunikací.

Technické služby Havlíčkův Brod mají dlouholetou historii. Dříve fungovaly jako státní podnik, později proběhla jejich transformace na rozpočtovou organizaci a v roce 2000 byla provedena poslední organizační změna na příspěvkovou organizaci jejímž jediným stoprocentním vlastníkem je město. V současné době se stará o veškeré služby pro město 145 zaměstnanců, kteří v rámci doplňkové činnosti nabízejí také služby i jednotlivým fyzickým osobám a široké podnikatelské veřejnosti, a to nejen z Havlíčkova Brodu. Ovšem organizační struktura středisek technických služeb je především plně přizpůsobena hlavnímu cíli firmy, kterým je efektivně a kvalitně plnit požadavky svého zřizovatele, města Havlíčkův Brod. Práce je rozdělena do středisek nakládání s odpady a čištění města, střediska údržby městských komunikací, veřejného osvětlení a zimní údržby, další ze středisek má ve správě veřejnou zeleň a pohřebnictví, ve městě funguje také středisko sportovních zařízení a technické služby vykonávají i další práce.

„Nejlepší zpětnou vazbou bývá kritika občanů. Ta naštěstí až na malé výjimky nepřichází, proto můžeme být s prací našich technických služeb spokojeni. S úklidem města nejsou potíže a s rozumem jsou řízeny i investice do potřebné techniky a dalšího vybavení. Proto nevidím důvod v organizaci těchto činností něco v brzké době měnit, i když nabídky služeb od soukromých firem přicházejí. Zdá se mi ale lepší, když má město tyto provozy pod přímou kontrolou,“ hodnotí spolupráci s technickými službami starosta města Mgr. Jan Tecl.

 

Ing. Roman Paleček
šéfredaktor časopisu Komunální technika

Dny zahradní a komunální techniky představí hlavně širokou škálu strojů vhodných pro údržbu veřejné zeleně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *