Chystá se omezení plastových tašek

Počty odnosných plastových tašek, které obchodníci prodají či rozdají zákazníkům, v posledních letech klesají.

Průměrný Evropan podle údajů Evropské komise ročně spotřebuje kolem pěti set plastových tašek na jedno použití. V roce 2008 se jich v Evropě vyprodukovalo celkem 3,4 milionu tun. Evropská komise v reakci na údaje statistiky zveřejnila návrh nových pravidel, která mají používání plastových tašek na jedno použití omezit.

V České republice se počet distribuovaných plastových tašek odhaduje na 1,5-3 miliardy kusů ročně. Podle studie MŽP z roku 2007 použil každý občan 150 až 300 kusů tašek na osobu a rok. To by při hmotnosti jedné tašky tři gramy mohlo činit zhruba 4500 až 9000 tun plastových obalů, odhaduje se ve studii.

POČET SE SNIŽUJE

V současnosti však podle všeho počty používaných tašek klesají, protože velké obchodní řetězce nenabízejí tašky zdarma. Poslední z nich, Globus, skončí s jejich bezplatným rozdáváním příští rok. Podle mluvčí Globusu Pavly Hobíkové Češi v poslední době mění své nákupní zvyky. „Zatímco dříve považovali jednorázové odnosné tašky za přirozenou součást servisu, dnes roste skupina těch, kteří volí alternativní tašky pro opakované použití, nosí si vlastní tašky nebo se alespoň více zamýšlejí, zda si jednorázové tašky u pokladny opravdu vezmou,“ řekla ČTK. Klesající poptávku obchodníků po plastových taškách potvrzují také výrobci. „Poptávka po igelitových resp. polyetylenových taškách stále klesá. Většina obchodníků už nenabízí své reklamní tašky bezplatně, zákazník si ji skoro vždy musí zakoupit. Kam jsme byli dříve schopni dodávat 100 tis. až 300 tis. kusů měsíčně, tam se zavedením prodeje tašek nyní dodáváme sotva polovinu,“ uvedla vedoucí obchodního oddělení společnosti VAN GILLERN Klára Vitásková.

Již dnes Globus i další řetězce nabízejí tašky, u nichž se deklaruje biologická rozložitelnost. Podle Globusu obsahují tyto tašky aditiva, která podporují jejich rozklad. Po třech letech tak wz nich zůstane jen voda, oxid uhličitý a biomasa. Tašky jsou také recyklovatelné.

Také Kaufland uvádí, že nejlevnější plastová taška, prodávaná za 1,90 Kč, je ze stoprocentně biologicky rozložitelného materiálu. „I když jsou tašky vyráběny z recyklovaného materiálu, z ekologického pohledu je přesto nejlepší snížení jejich spotřeby,“ dodal mluvčí řetězce Michael Šperl.

Jak vyplývá z nedávno zveřejněné studie, která vznikla ve spolupráci Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i., Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., AOS EKO-KOM, a. s., a Technologické agentury ČR (článek o výsledcích jsme přinesli v říjnovém čísle časopisu), s biologickou rozložitelností plastů bývá problém, respektive jejich rozložitelnost je dikutabilní.

Proti zákazu či zdanění prodeje plastových tašek ze strany EK jsou ostře proti i obchodníci. „Jde o administrativní, neodůvodnitelný zásah do podnikání, ve svém důsledku postihující zejména spotřebitele,“ uvedla Hana Carvová ze Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *