Chystá se nový informační systém

S podporou 200 mil. korun od OPŽP bude CENIA, česká informační agentura životního prostředí, budovat nový celostátního informační systému pro sběr a hodnocení informací o znečištění životního prostředí. Podle Jiřího Hradce, ředitele agentury CENIA, bude hlavním přínosem zvýšení transparentnosti,...

S podporou 200 mil. korun od OPŽP bude CENIA, česká informační agentura životního prostředí, budovat nový celostátního informační systému pro sběr a hodnocení informací o znečištění životního prostředí. Podle Jiřího Hradce, ředitele agentury CENIA, bude hlavním přínosem zvýšení transparentnosti, konzistentnosti a účinnosti styku podnikatelů, veřejnosti a veřejné správy s resortem životního prostředí.

Informační systém se bude skládat ze tří hlavních částí (viz tab.). ISPOP je část, do které budou svá data odesílat znečišťovatelé životního prostředí, tj. především komerční subjekty. ISPOP by měl podle Jiřího Hradce zjednodušit ohlašovací proces. Informace získané z dat uložených v ISPOPu budou použity v publikacích MŽP o životním prostředí, zejména ve Statistické ročence o životním prostředí, Zprávě o životním prostředí apod.

Část pro podporu uživatelů, tj. environmentální helpdesk, bude zaměřen na poskytování systematické podpory cílovým skupinám (ohlašovatelé, ověřovatelé, veřejnost), sběr a monitoring dotazů a požadavků, jejich řešení kompetentními pracovníky a zpracování výstupů do znalostní databáze obsahující standardizované postupy řešení nejrůznějších životních situací.


Části nového informačního systému

Část pro ohlašování (Integrovaný systém plnění informačních povinností, ISPOP)

Část pro podporu uživatelů ISPOPu, která bude také obsahovat popisy životních situací spojených se životním prostředím (Environmentální helpdesk)

Část pro zpřístupnění prostorových dat získaných (nejen) z ISPOPu, která bude také na základě životních situací poskytovat podporu pomocí georeportů (Geoportál)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *