Čeští vědci chtějí ekologicky využít odpad z tonerových kazet

Čeští odborníci testují, jak ekologicky zlikvidovat či využít prášek z použitých tonerových kazet, které se používají v laserových tiskárnách. Prášek obsahuje pro lidské zdraví nebezpečné látky a ničí přírodu, avšak neexistuje zatím způsob, jak se ho ekologicky zbavit. Množství látek z něj je navíc mnohem větší u levnějších kazet pocházejících z Číny. Informovalo o tom Národní centrum kompetence (NCK) BIOCRKL a Technologická agentura ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Dosavadní výsledky výzkumu jsou podle nich nadějné, svého cíle by mohli vědci dosáhnout za tři roky.

Laciné kopie mají větší podíl na trhu

"Problém je, že výrobci originálních a renovovaných tonerových kazet jsou zatíženi obrovskými náklady na dodržování všech pravidel a předpisů, zatímco dovozci čínských produktů se tímto nezabývají. Takže zcela bez postihu dovážejí a prodávají extrémně laciné různé kompatibilní tonerové kazety, díky čemu mají přes 60 procent trhu," uvedla Olga Šolcová z NCK BIOCIRKL, která zároveň působí v Ústavu chemických procesů AV ČR (ÚCHP).

Tonerový prášek od originálních výrobců tvoří malé částice polymerních plastů, vosků, pigmentů, oxidů kovů, zejména železa a oxidu křemičitého o velikosti jednotek mikrometrů. "Má vždy stejné složení, takže se může uplatnit například jako složka do asfaltů či betonů," řekla Šolcová.

Těžké kovy, polyaromáty a další chemické látky

Tonery ale zatím nejsou jednoznačně označeny jako nebezpečné odpady. U renovovaných kazet vědci nezjistili žádné překročení limitů zmíněných nebezpečných látek. "Naopak při testech různých takzvaných kompatibilních tonerů do laserových tiskáren od neznámých výrobců, nejčastěji z Číny, bylo zjištěno až o 153 procent více styrenu, o 130 procent více těkavých organických látek a o 60 procent více ultrajemných částic," uvedl Tomáš Pešek ze společnosti REMA Systém, která na projektu spolupracuje. Obsahovaly také karcinogenní látky jako benzen.

Kvůli nízké ceně dávají lidé většinou přednost tonerovým kazetám, které jsou podle vědců problematické a které se vyrábí v milionech kusů. "Je zde možnost jejich využití ve formě příměsi do pelet tvořených z čistírenských a papírenských kalů, které jsou vhodné například při spalování ve fluidních kotlích," uvedl Karel Soukup z ÚCHP.

Projekt navazuje na předchozí výzkum, ve kterém vědci potvrdili, že z čistírenských a papírenských kalů může být kvalitní palivo s vysokou výhřevností, a to například ve formě pelet. "U možného dalšího využití zbytkového prášku z tonerů se zabýváme nejen vývojem procesu jeho separace z tonerových kazet, ale řešíme i optimalizaci tohoto paliva ve vztahu k jeho výhřevnosti a mechanickým vlastnostem, přičemž důraz klademe na dodržení emisních limitů," řekla Šolcová.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down