Česko pomáhá odstraňovat ekologické škody způsobené válkou i průmyslem po celém světě

České firmy a organizace se podílely na odstraňování starých ekologických zátěží v řadě regionů poškozených jak válkou, tak těžkou průmyslovou činností. Účastníkům zasedání Environmentálního shromáždění OSN v Nairobi to na doprovodné akci popsali zástupci České republiky. Seminář ukázal možnosti nápravy škod na životním prostředí, mapování a sběr dat i odborné zkušenosti českých firem i organizací a zástupců UNEP.

Zkušenosti pomohou v nejbližší době na Ukrajině

„Česká republika v současné době spolufinancuje projekt věnovaný ekologické obnově a rekonstrukci na Ukrajině, který Program OSN pro životní prostředí připravil spolu s českým Ministerstvem životního prostředí. České firmy mají rozsáhlé zkušenosti z posledních desetiletí, kdy pracovaly v zemích a oblastech postižených válečnými konflikty na odstranění masivních úniků nebezpečných látek znečišťujících životní prostředí. Právě tyto zkušenosti chceme využít při obnově Ukrajiny,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí Jiří Lehejček (Piráti).

České firmy a organizace se už podílely například na dekontaminaci dioxinů ve Vietnamu, pomoci při odstraňování ekologických zátěží v průmyslovém parku v Kosovu a na sanaci bývalé rafinerie v Gruzii. Spolupráce českých společností na dekontaminaci zasažených lokalit nebo obnově infrastruktury poškozené konflikty přinesla také spolupráci s mnoha mezinárodními organizacemi.

Program OSN pro životní prostředí (UNEP) aktuálně spolupracuje s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem zahraničních věcí ČR na Ukrajině. Čeští odborníci se například podíleli na sběru vzorků a analýze sedimentů ze dna Kachovské přehrady a řeky Dněpru nebo také školí ukrajinské odborníky, jak mapovat kontaminovaná místa.

Šesté zasedání Environmentálního shromáždění OSN

Environmentální shromáždění OSN (United Nations Environment Assembly – UNEA) je nejvyšším orgánem UNEP a globální autoritou mezinárodní správy životního prostředí. Šestého zasedání od 26. 2. do 1. 3. se zúčastnilo rekordních 7 000 delegátů ze 182 členských států OSN, občanské společnosti, domorodých obyvatel, mezinárodních organizací, vědců a soukromého sektoru.

Tzv. Segmentu na vysoké úrovni více než 170 ministrů. Národní proslov České republiky přednesl v předtočené podobě ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), na místě zastupoval Českou republiku náměstek člena vlády Jiří Lehejček, který aktivně diskutoval o možnostech plnění mezinárodních environmentálních úmluv pomocí vědy.

Shromáždění přijalo celkem 15 rezolucí od environmentálních aspektů nerostů a kovů, správného nakládání s chemickými látkami a odpady a vysoce nebezpečných pesticidů až po udržitelný životní styl, písečné a prachové bouře, degradaci půdy a environmentální pomoc a obnovu v oblastech postižených ozbrojeným konfliktem. Mezi přijatými rezolucemi byly i dva návrhy členských států EU k tématům vody a oceánů.*

-red-

Foto: MŽP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down