10.12.2019 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česko není připravené podpořit závazek uhlíkové neutrality, říká česká tajemnice pro EU

Závazek takzvané uhlíkové neutrality Evropské unie k roku 2050 bude jedním z témat čtvrtečního summitu Evropské unie. Česko se k němu však zatím přihlásit nemůže, uvedla česká státní tajemnice pro EU Milena Hrdinková. Mezi dalšími státy je ale podle ní vidět silná vůle vyjít vstříc požadavkům zemí, které stejně jako Česko mají problém s financováním přechodu k ekologicky odpovědnému hospodářství.

Pokud by se však závěry summitu vzdalovaly českým představám, není podle Hrdinkové vyloučeno, že je premiér Andrej Babiš (ANO) nepodpoří. Unijní plán na uhlíkovou neutralitu Česko společně s Polskem zablokovalo už letos v červnu. Ze záměru tak tehdy zbyla jen poznámka pod čarou, že takový vývoj by si přála velká většina členských zemí.
Praha bude podle Hrdinkové chtít ujištění, že jaderná energie bude moci i v budoucnu být součástí českého energetického mixu, neboť bez jaderné energie Česko uhlíkové neutrality údajně nedosáhne. Vedle finanční podpory pro regiony závislé na fosilních palivech budou některé členské státy chtít také ujištění, že jejich občanům kvůli novému závazku výrazně neklesne životní úroveň. "Pokud máme najít nějakou rovnováhu mezi tím závazkem a tím, jak ho uskutečníme,  budeme potřebovat ještě nějaká doplnění," řekla českým novinářům Hrdinková.
Lídři unijních zemí přijímají závěry schůzky jednohlasně. Pokud by se Babiš postavil proti, skončil by summit bez závěrů, což se stává velmi výjimečně. Kromě klimatu bude tématem vrcholné schůzky dál například víceletý rozpočet nebo strategické priority Evropské unie.*
(red, ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down