Česko na emisních povolenkách letos vydělalo

České podniky, zapojené do evropského systému emisního obchodování (EU ETS), loni vypustily o 8,5 procent méně skleníkových emisí než v roce 2007. Zatímco v roce 2007 bylo českými průmyslovými podniky zařazenými do systému emisního obchodování vypuštěno do ovzduší přes 87 mil. tun CO2, v roce 2008...

České podniky, zapojené do evropského systému emisního obchodování (EU ETS), loni vypustily o 8,5 procent méně skleníkových emisí než v roce 2007. Zatímco v roce 2007 bylo českými průmyslovými podniky zařazenými do systému emisního obchodování vypuštěno do ovzduší přes 87 mil. tun CO2, v roce 2008 činí ověřené emise CO2 pouze 80 399 334 tun, Česká republika však pro rok 2008 dostala k dispozici 85,8 milionu povolenek. Ministr životního prostředí Martin Bursík z toho vyvozuje, že systém emisního obchodování vede k investicím do efektivnějších technologií. Od roku 2013 nebudou podle evropského klimaticko-energetického balíčku emisní povolenky přidělovány zdarma, ale firmy si je budou muset kupovat v aukcích. Ekonomická motivace ke snižování emisí tak bude ještě výraznější, předpokládá ministr.

Podle Bursíka se nedá očekávat, že by výrazný trend snižování emisí trval i nadále, spíše se bude zpomalovat. Evropský systém emisního obchodování se totiž týká pouze velkých podniků, které nemohou své emise snižovat donekonečna. V systému nejsou zahrnuty sektory s velkou produkcí skleníkových plynů, jako jsou doprava či vytápění obytných ani kancelářských budov.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *