České jaderné elektrárny loni spotřebovaly meziročně o tři procenta méně surové vody

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín spotřebovaly loni meziročně o tři procenta méně surové vody, kterou potřebují na provoz. Ušetřily téměř 2,5 milionu metrů krychlových vody. ČEZ loni snížil spotřebu vody o 50 milionů metrů krychlových. Obě jaderné elektrárny loni zároveň meziročně zvýšily výrobu elektřiny o tři procenta, sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Temelín dokázal ušetřit 900 000 metrů krychlových vody díky tomu, že vodu častěji přečišťoval, dala se tak opětovné využít. V Dukovanech byla úspora 1,6 milionu metrů krychlových vody. Přispěla k tomu nová vestavba uvnitř chladicích věží, které lépe zachycovaly kapičky vody, a snížily tak odpar surové vody. Obě elektrárny loni spotřebovaly 85,2 milionu metrů krychlových vody. Surová voda je voda, kterou Temelín bere z řeky Vltavy a Dukovany z řeky Jihlavy. Elektrárny ji pak čistí, aby ji mohly použít na provoz.

"Na nedostatek deště si za poslední dva roky nemůžeme stěžovat, ale dlouhodobě stále platí, že každý ušetřený litr vody je důležitý. Voda je klíčovou surovinou pro energetické provozy. Ani my nesmíme s vodou plýtvat, proto i nadále budeme pokračovat v hledání nových šetrných cest pro její hospodárné využití," uvedla ředitelka útvaru ESG Skupiny ČEZ Kateřina Bohuslavová.

ČEZ se také zaměřuje na to, jak udržet vodu v krajině. Jedním z příkladů je stavba vsakovacích nádrží, i díky nim by se mělo podařit obnovit hladiny spodních vod v lokalitě elektrárny Dukovany.

Jaderné elektrárny se v loňském roce podílely na výrobě elektřiny v ČR z 36,6 procenta. Byly tak největším tuzemským producentem elektřiny. Na druhém místě byly hnědouhelné elektrárny, které vyrobily 35,1 procenta elektřiny. Vyplývá to z informací interaktivního modulu oborového webu oEnergetice.cz. Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín zvýšily loni meziročně výrobu o tři procenta, dosáhly druhé nejvyšší výroby od svého zprovoznění. Do přenosové soustavy dodaly 30,73 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Temelín loni vyrobil 15,86 TWh, Dukovany 14,87 TWh.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down