13.04.2021 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká Lípa rozšířila možnosti třídění plechovek i do žlutých nádob na plasty

Česká Lípa rozšířila možnosti třídění plechovek a kovů. Od pondělí 19. dubna je mohou obyvatelé města odkládat i do žlutých kontejnerů určených hlavně na plastové obaly. Specializované šedé kontejnery na kovy už nestačily, v ulicích jich je jen pět, žlutých kontejnerů je po městě přes 200, řekla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová. Kontejnery na kovový odpad mají v České Lípě od června 2019, jeho třídění zavedli v Libereckém kraji mezi prvními.

"Šedé kontejnery byly často přeplněné a občané mnohokrát žádali o přidání dalších. Teď budou moci třídění jednoduše vyřešit vhozením plechovek do žlutého kontejneru na plasty. Využít samozřejmě budou moci také speciální šedé kontejnery na plechovky, které jsou umístěné na náměstí Dr. E. Beneše, před KD Crystal, u Skateparku za Sportareálem a u ZŠ Špičák a Pátova," doplnila mluvčí. Do žlutých kontejnerů je možné kromě plechovek odkládat spolu se směsnými plasty také nápojové kartony. "Po umytí bude na žluté kontejnery vylepena nálepka, která možnost odkládání plechovek lidem připomene," dodala.

Za sběr a likvidaci komunálního odpadu obyvatelé třetího největšího města v Libereckém kraji už přes deset let neplatí. Tamní zastupitelé rozhodli o zrušení poplatku v listopadu 2009 v souvislosti s takzvaným úsporným balíčkem ministra financí Eduarda Janoty. Ten tehdy v období hospodářské recese zvýšil kvůli vyšším příjmům státu vedle daně z přidané hodnoty, spotřební daně z benzinu, nafty, cigaret i alkoholu plošně také daň z nemovitosti, která je příjmem obcí. V regionu byla tehdy téměř 13procentní nezaměstnanost a město nechtělo obyvatele finančně zatěžovat, proto poplatek za odpad zrušilo.

O znovuzavedení poplatku za odpad zatím zastupitelé nejednali, náklady přitom rostou a s novým zákonem, který zvýšil cenu za skládkování, budou dál stoupat. Zatímco v roce 2010 měla Česká Lípa v rozpočtu na svoz a likvidaci komunálního odpadu 36,5 milionu korun, letos už je to rovných 50 milionů. To je nárůst o více než třetinu. Zhruba 3,8 milionu by měla radnice dostat za tříděný odpad. Loni se ve městě vyprodukovalo přes 12.000 tun odpadu, z toho necelých 13 procent se podařilo vytřídit. "Separovaného odpadu bylo 1500 tun, z toho dvě tuny odpadu kovového," dodala mluvčí.

-čtk-*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down