Češi zkoumají jednu z největších světových skládek elektroodpadu v Thajsku

Ekologové se zabývají znečištěním průmyslové oblasti Khok Sa-ad v thajské provincii Kalasin. Tento region nechvalně proslul největší thajskou skládkou elektronického odpadu, který se tam donedávna dovážel z celého světa. Kontaminaci nebezpečnými látkami navíc zhoršuje neodborné zpracování a recyklace vysloužilých spotřebičů. Ekologové z české Arniky a thajské organizace EARTH odebírají na místě vzorky pro následnou analýzu toxických chemických látek.

Těžké kovy, bromované zpomalovače hoření (BFR) nebo perzistentní organické polutanty (POP) a řada dalších látek způsobuje  znečištění a vážné zdravotní a ekonomické problémy obyvatelům Khok Sa-ad, oblasti asi 400 kilometrů severovýchodně od Bangkoku.

"Zpracování a pokusy o recyklaci elektronického odpadu zde postrádají jakékoli prvky bezpečnosti ochrany zdraví nebo ekologická opatření. Odpad se zpravidla spaluje na otevřeném ohni za účelem získání cenných kovů. Tato praxe, bohužel častá v rozvojových zemích, vede k otravě nejen místních, ale i dalších obyvatel a ekosystému v širokém okolí," vysvětluje Jindřich Petrlík, odborník Arniky na toxické látky.

Jeho tým bude sbírat vzorky půdy, prachu, vody a vajec, které budou následně analyzovány v laboratoři. Cílem je určení úrovně znečištění perzistentními organickými polutanty (PBDD/F, PCDD/F, PBDE a dioxiny). Tyto chemické látky mají vážný dopad na lidský imunitní a reprodukční systém. Předchozí výzkumy  v oblasti už prokázaly vážnou kontaminaci okolí těžkými kovy.

Podle výkonné ředitelky EARTH, Penchom Saetang, čelí zpracovatelé elektroodpadu v Khok Sa-ad vážným zdravotním hrozbám, i když to mnozí z nich vůbec nevědí. "V místech, která jsme navštívili, nosili lidé jen základní ochranné prostředky – rukavice a roušky. Dokonce i obyvatelé vesnic v okruhu dvou kilometrů si stěžují na štiplavý kouř a problémy s dýcháním. Náš výzkum ukáže, zda je příčinou těchto potíží právě spalování a recyklace odpadu," říká přední thajská ekoložka.

Po mnoho let byl elektrošrot do Thajska dovážen ze zemí po celém světě, protože země postrádá účinnou legislativu o importu a zpracování odpadu. Odborníci se shodují, že klíčovým řešením nejen tohoto případu, je silně očekávaný dodatek Basilejské úmluvy, který by takové praktiky zakázal a přispěl konečně k ochraně zranitelných komunit po celém světě.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down