Češi odstraňují ekologické zátěže v Moldavsku

Profesionálové z Česka pomáhají odstraňovat starou ekologickou zátěž v moldavské Vulcănești, kde v roce 1979 vybuchlo téměř 1000 kondenzátorů a zamořilo okolí polychlorovanými bifenyly a dioxiny. Projekt financuje Česká rozvojová agentura a potrvá do listopadu příštího roku. Výzkum počítá s vyhloubením stovek sond a několika hydrologických šachet.

Do přilehlých obydlených oblastí stále odtéká podzemní voda ze zamořené lokality. V blízkém okolí transformátorové stanice jsou navíc zemědělské pozemky.

„Výstupy projektu zahrnují podrobný průzkum horninového prostředí a podzemních vod, v jehož průběhu bude vyhloubeno přes 400 sond podzemních vod za účelem odebrání cca 1200 vzorků a 4 hydrologické šachty o celkové hloubce 140 metrů, z nichž budou odebrány vzorky podzemních vod,“ uvedlo české velvyslanectví v Kišiněvě.

Vzorky podzemních vod a hornin pak poputují do České republiky k laboratorní analýze, kde výzkumný tým zhodnotí možná rizika a navrhne postup dekontaminace.

Hlavním partnerem projektu je státní podnik Moldelectrica, dalšími partnery jsou Ministerstvo zemědělství, regionálního rozvoje a životního prostředí Moldavska, POPs Sustainable Management Office, Smíšený výbor autonomní oblasti Găgăuzia a Univerzita akademie věd a další relevantní orgány státní správy,“ oznámilo velvyslanectví. Provedení výzkumných prací a analýzu vzorků má na starosti česká firma Dekonta, a. s. Projekt bude stát zhruba 580 000 eur.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down