21.10.2021 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Červencový únik z diamantového dolu v Angole nebyl toxický, tvrdí jeho majitelé

Červencový únik látek z diamantového dolu v Angole, který podle úřadů v sousedním Kongu způsobil smrt 12 lidí a přiotrávil dalších 4500 lidí, obsahoval jen jíl a kameny, nikoli těžké kovy. Podle agentury Reuters to uvedli majitelé dolu. Místo, kde došlo k úniku, bylo zapečetěno.

Konžská vláda dříve uvedla, že bude požadovat kompenzace po majitelích dolu, který vlastní zčásti angolská státní firma Endiama a zčásti ruská společnost Alrosa. Podle konžských představitelů se vedlejší produkty těžby dostaly do řeky Tshikapa, přítoku veletoku Konga, a zahubily v ní velké množství ryb, které pak někteří lidé v Kongu jedli a otrávili se.

Podle majitelů dolu odhalilo rozsáhlé testování vody jen jíl a kameny. Látky podle nich unikly z nádrže s hlušinou a způsobily změnu hladiny kyslíku v řece. "Vzorky, které odebraly nezávislé laboratoře z rozsáhlých zdrojů, potvrzují, že v říčním toku nebyly v žádnou chvíli těžké kovy pocházející z nádrže s hlušinou," uvedli majitelé dolu v prohlášení.

Konžský ministr životního prostředí na žádost o komentář nereagoval. Výsledky z testování, které provedla univerzita v Kinshase, má vláda teprve zveřejnit.

Z dolu Catoca podle agentury Reuters pochází asi 75 procent angolských diamantů. Konžské úřady lidem zakázaly, aby pili vodu z postižené řeky a jedli z ní ryby, mnoho lidí na březích řeky postihl průjem a další zdravotní problémy. Dohromady se potíže dotkly asi milionu lidí.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down