Červencový únik látek z diamantového dolu v Angole, který podle úřadů v sousedním Kongu způsobil smrt 12 lidí a přiotrávil dalších 4500 lidí, obsahoval jen jíl a kameny, nikoli těžké kovy. Podle agentury Reuters to uvedli majitelé dolu. Místo, kde došlo k úniku, bylo zapečetěno.
Konžská vláda dříve uvedla, že bude požadovat kompenzace po majitelích dolu, který vlastní zčásti angolská státní firma Endiama a zčásti ruská společnost Alrosa. Podle konžských představitelů se vedlejší produkty těžby dostaly do řeky Tshikapa, přítoku veletoku Konga, a zahubily v ní velké množství ryb, které pak někteří lidé v Kongu jedli a otrávili se.
Podle majitelů dolu odhalilo rozsáhlé testování vody jen jíl a kameny. Látky podle nich unikly z nádrže s hlušinou a způsobily změnu hladiny kyslíku v řece. "Vzorky, které odebraly nezávislé laboratoře z rozsáhlých zdrojů, potvrzují, že v říčním toku nebyly v žádnou chvíli těžké kovy pocházející z nádrže s hlušinou," uvedli majitelé dolu v prohlášení.
Konžský ministr životního prostředí na žádost o komentář nereagoval. Výsledky z testování, které provedla univerzita v Kinshase, má vláda teprve zveřejnit.
Z dolu Catoca podle agentury Reuters pochází asi 75 procent angolských diamantů. Konžské úřady lidem zakázaly, aby pili vodu z postižené řeky a jedli z ní ryby, mnoho lidí na březích řeky postihl průjem a další zdravotní problémy. Dohromady se potíže dotkly asi milionu lidí.*
-čtk-