Autor
Kategorie:
Praxe

Ceny druhotných surovin nestačí na ztrátový sběr

Na Slovensku zaznamenali zvýšení cen druhotných surovin až na desetinásobek oproti úrovni v čase krize. Ekonomika separovaného sběru je však stále ztrátová.

Ekonomika zpracování odpadů a separovaného sběru se vylepšila a přeplněné sklady sběrných podniků jsou už minulostí. Ceny druhotných surovin v současnosti dokonce překonávají historicky nejvyšší z doby před krizí díky tomu, že následují růst cen primárních surovin na světových burzách.

Obrovským odběratelem se stala Čína, která pro svůj vysoký hospodářský růst potřebuje stále více surovin a i druhotné suroviny jsou pro ni lákavé. Informoval o tom ve slovenském tisku předseda Správní rady Recyklačního fondu Juraj Dlhopolček.


PŘÍJMY FONDU KLESAJÍ

,,Navzdory historicky nejvyšším odbytovým cenám druhotných surovin, ekonomika separovaného sběru pro města a obce je nadále ztrátová, protože jejich náklady jsou podstatně vyšší. Zdražily téměř všechny druhy energií, a dotační zdroje jsou naopak stále nižší. Příjmy Recyklačního fondu neustále každý rok klesají, a tím klesá i jeho možnost pomáhat zabezpečovat potřebnou úroveň podpory separovaného sběru a zhodnocování odpadů. Je proto potřebná změna legislativy a pořádek je potřeba udělat i ve vystavovaní potvrzení o zhodnocení odpadů nekrytých skutečným zhodnocením. Program odpadového hospodářství se musí rozpracovat až na úroveň měst a obcí a je nutné zvýšit zdroje pro separovaný sběr i s přispěním legislativy,“ upozornil Juraj Dlhopolček.

POZASTAVENÉ DOTACE

Od ledna tohoto roku Recyklační fond pozastavil schvalování dotací pro projekty zhodnocování odpadů. Poskytnutí prostředků z fondu totiž musí být podloženo zpracovaným komoditním programem, který musí být v souladu v Plánem odpadového hospodářství. Poslední slovenský Plán odpadového hospodářství však byl schválen na období let 2006-2010. Plán na roky 2011-2015 by měl být podle slovenského Ministerstva životního prostředí hotov až v listopadu 2011. Teprve potom bude možné vypracovat nové komoditní programy sektorů Recyklačního fondu a začít schvalovat dotace.

Žádosti o poskytovaní prostředků však Recyklační fond přijímá stále. Rovněž poskytuje nárokovatelné příspěvky obcím a paušální příspěvky na částečné pokrytí nákladů zpracování starých vozidel, provozování některých parkovišť a částečnou úhradu nákladů souvisejících s dopravou vysloužilých vozidel.

Zdroj: Recyklačný fond SK

Předseda Správní rady Recyklačního fondu Juraj Dlhopolček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *