Cementárny a odpady na Slovensku

Jedna z nejmodernějších cementáren v Evropě, kterou ve slovenském Rohožníku provozuje společnost Holcim, nahrazuje až 80 % paliva alternativním, vyrobeným z odpadů, a může tak zpracovat údajně až 25 % komunálního odpadu na Slovensku. Podle Holcimu by však slovenské cementárny měly kapacitu až na 50...

Jedna z nejmodernějších cementáren v Evropě, kterou ve slovenském Rohožníku provozuje společnost Holcim, nahrazuje až 80 % paliva alternativním, vyrobeným z odpadů, a může tak zpracovat údajně až 25 % komunálního odpadu na Slovensku. Podle Holcimu by však slovenské cementárny měly kapacitu až na 50 % upravených komunálních odpadů, které vznikají na Slovensku.

Nedávno se v Rohožníku také rozjelo zařízení, které vyrábí elektřinu přebytečného tepla z provozu. Jeho výkon 5 MW pokryje zhruba 15 % spotřeby elektrické energie v cementárně. V konečné fázi je příprava projektu, který má zpracovávat chlor uvolňovaný při spalování komunálních odpadů (ATP). Budou ho chemicky vázat a vyrábět z něj technickou sůl, například na posypy cest.


U nás využívá alternativní palivo ve velkém cementárna v Prachovnicích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *