Cementárna: další palivo už nebereme

Jediný český podnik, který byl ochotný koupit "alternativní palivo" vyrobené z kalů ostravských lagun, už další dodávky odebírat nechce. Cementárna Lafarge chtěla toto palivo používat při výrobě cementu jako přísadu ke spalovanému uhlí. Jiné cementárny či hutě by sice mohly odpady také spálit,...

Jediný český podnik, který byl ochotný koupit „alternativní palivo“ vyrobené z kalů ostravských lagun, už další dodávky odebírat nechce. Cementárna Lafarge chtěla toto palivo používat při výrobě cementu jako přísadu ke spalovanému uhlí.

Jiné cementárny či hutě by sice mohly odpady také spálit, nedisponují však potřebnou nakládací linkou, která by materiál dokázala zpracovat. Její stavba by si vyžádala investice v řádu desítek milionů korun.


Je tak možné, že sdružení Čistá Ostrava, které kaly z ostravských ropných lagun likviduje, bude mít až 90 tisíc tun materiálu klasifikovaného jako nebezpečný odpad, aniž by kdokoliv věděl, co s ním. Hlavním důvodem, proč se Lafarge rozhodl neodebírat další palivo, je vlna odporu místních obyvatel a její medializace. „My jsme jen navrhli rozumné řešení aktuálního problému, jelikož s palivem typu Geobal 4 si nikdo nevěděl rady,“ říká Jan Špaček, ředitel pro rozvoj a ekologii cementárny Lafarge. A dodává, že se obdobný materiál pálí v cementárně bez problémů už řadu let.

„Již jsme takto v minulosti energeticky využívali kaly od Kolína či Litvínova. Celkově jsme jich spálili asi 100 tisíc tun, aniž bychom shledali nějaký negativní dopad na životní prostředí,“ říká s tím, že firma k tomu má všechna povolení a technologie při výrobě cementu zamezí vzniku škodlivin. Při jeho výrobě dochází běžně k teplotám i přes 2000 °C.

Ropnými kaly vyvezenými do Polska se bude zabývat Evropská komise. Má vyřešit spor, zda jde o standardní palivo, nebo jedovatý odpad.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *