Catadores: odpadky zdrojem obživy

Obrovské hory odpadků, nad kterými krouží racci. To je každodenní kulisa největší skládky v Rio de Janeiro, lokalizované na bažinatém podloží v zátoce Gunabara.

Skládka, která už v roce 2004 přijímala 8000 tun odpadů denně, je však před uzavřením. Z této zprávy však mají jen pramalou radost místní sběrači, zvaní catadores, kteří si budou muset najít jinou práci.

JAK TO FUNGUJE?

Skládka, kde končí 70 % odpadů od 11,8 milionů obyvatel jihoamerické metropole, je pro téměř dva tisíce sběračů jediným zdrojem obživy. Sběrači vyrážejí na skládku dlouho před svítáním, aby se mohli doslova zanořit do hor „čerstvých“ odpadků. Uvnitř pytlů a vyklopených kontejnerů nenacházejí poklady, i když prohledávají hory špíny se zaujetím zlatokopů.

Stačí jim vysbírat a oddělit recyklovatelné materiály: plasty, plechovky, papír nebo skleněné lahve. S těmi putují do jednoho ze dvaačtyřiceti recyklačních center, kde mohou své nálezy zpeněžit. Mohlo by se zdát, že takové podivné zaměstnání je výsadou těch nejchudších obyvatel, kteří nemají jiný druh obživy, ale pravda je jiná.

Dobrý sběrač si může za jeden den na skládce přijít na 45 dolarů. A to v zemi, kde je minimální měsíční mzda 306 dolarů, znamená neskutečné peníze. Od roku 1976, kdy byla skládka poprvé oficiálně otevřena (dříve se tu odpady do bažin vyvážely nelegálně), se práce catadorů vyšplhala na byznys s obratem 12 milionů dolarů ročně.

NA JINOU SKLÁDKU

Oficiálním důvodem k uzavření skládky je prý nestabilní podloží a naplněná úložná kapacita. Mnohem pravděpodobnější podle místních novinářů ale je, že si brazilská vláda chce „uklidit“ město před pořádáním mezinárodního summitu OSN Rio +20, kde se schází na 115 politiků z celého světa k diskuzi o energii a biodiverzitě.

Tisíce tun odpadů nashromážděných za léta má být po uzavření skládky převezeno na jinou velkokapacitní skládku, vlastněnou soukromníkem. Ten z nich chce postupně začít jímat skládkový plyn, jehož hlavní součástí je metan. Investice do převozu se mu bohatě zaplatí, v horizontu patnácti let má na uhlíkových kreditech vydělat přes 232 milionů dolarů.

I když většině z catadores vyplatí radnice „odstupné“ ve výši 7500 dolarů, strach o jejich další obživu je neopouští. „Je lepší pracovat na skládce a vydělávat si poctivé peníze, než se živit jako zloděj,“ říkají sběrači. Prací na skládce vydělávali jídlo pro celé příbuzenstvo i na vzdělání svých dětí.

Zdroj: server FrothBubble.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *