07.09.2021 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brno loni z odpadů vytřídilo přes 4 500 tun kovů

Celkem 4 582 tun železných a neželezných kovů vhozených do směsného komunálního odpadu zpětně získala a připravila k recyklaci městská společnost SAKO Brno. V poměru k množství zpracovaného odpadu jde o dosud nejlepší výsledek od generální rekonstrukce spalovny v roce 2010, informovala městská společnost.

Loni bylo takto připraveno k recyklaci 4 071 tun železa, což je meziroční nárůst o 16,5 %, spolu s 511 tun neželezných kovů (nárůst o 21 %). „Pozitivně se projevilo, že technologickou odstávku při čištění kotlů jsme využili také k optimalizaci činnosti separátorů, které z výstupů z energetického využitého odpadu vytáhnou železné a neželezné kovy. SAKO Brno je dokonce jediné v republice, které má technologii na separaci neželezných kovů,“ uvedl Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Zároveň upozorňuje, že množství tzv. škváry, vznikající po energetickém využití odpadu se snižuje, zatímco množství navezeného směsného komunálního odpadu do ZEVO SAKO každý rok stoupá, stejně jako efektivita procesu získávání kovů ze škváry. „V pětiletém srovnání nyní navážíme o 15 tisíc tun odpadu více, ovšem škváry máme o 3 tisíce tun škváry méně, a z ní jsme dokázali do oběhu vrátit o 100 tun kovů více. Těch neželezných dokonce třikrát tolik. I když tedy skončí kovový odpad v popelnici namísto ve sběrném středisku, dokážeme ho vyseparovat a předat k recyklaci,“ dodal. Protože výkupní cena železa se v poslední době zvyšuje, odrazí se rekordní výsledky separace kovů z procesu energetického využívání pozitivně na ekonomické bilanci svozové a odpadové společnosti, jejímž stoprocentním akcionářem je město Brno.

Kromě kovů získaných po procesu energetického využití odpadu dalších 1 200 tun odevzdali obyvatelé Brna na sběrných střediscích města. Celkem tak městská společnost SAKO Brno mohla do oběhu vrátit 5 777 tun železných a neželezných kovů.

-red-*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down