Brněnská Slévárna Heunisch testuje způsoby neutralizace pachů

Brněnská Slévárna Heunisch testuje různé způsoby neutralizace pachů, které vznikají při její činnosti. Výsledky a efekt těchto opatření bude pravidelně probírat se zástupci petičního výboru. Tento výbor zastupuje lidi z okolních městských částí, kteří si stěžovali na zápach ze slévárenského provozu. Obě strany za sebou mají dvě schůzky, další bude následovat v červnu.

Na schůzce, která se odehrála minulý týden, vedení firmy seznámilo petiční výbor s několika variantami řešení, které by mohly zápach omezit. "Dílčí je zahořování na HWS lince prostřednictvím úprav závaží, které by výrazněji podpořilo hoření plynů, a tím jejich lepší eliminaci. Další tři varianty se týkají výduchů a možností, jak minimalizovat aromatické látky, které z nich odcházejí. Jedná se o gelovou technologii neutralizující pachy, filtrování prostřednictvím aktivního uhlí a studenou plazmu," uvedla mluvčí slévárny Kateřina Svobodová.

První testy gelové technologie uskutečnila slévárna v pátek, do deseti dnů by měla znát výsledky. "Oceňujeme, že slévárna na problému pracuje a že s námi aktuální stav také komunikuje. Další setkání jsme naplánovali na červen," uvedla za petiční výbor Petra Frisk.

Už loni slévárna přešla na nové pojivo, což mělo zápach omezit, a testovala také různé formovací směsi.

Na zápach ze slévárenské výroby si opakovaně stěžovali v posledních letech obyvatelé okolních čtvrtí. Podle protestujících, kteří sepsali i petici adresovanou ministerstvu životního prostředí, se zápach ze slévárenské výroby objevil přibližně před třemi lety a souvisí se změnou technologie výroby. Slévárna v minulosti argumentovala tím, že nepřekračuje žádné limity stanovené pro hutní výrobu, nepopřela ale, že při její činnosti vzniká zápach.

Protesty obyvatel z okolních čtvrtí vedly k tomu, že Jihomoravský kraj stanovil nové podmínky pro provoz slévárny. Mimo jiné jde o přísnější limit pro těkavé organické látky a častější měření emisí, a to i u deseti nových látek, které se v žádné jiné slévárně neměří. Emise by měly do příštího roku klesnout na třetinu. Proti tomuto rozhodnutí se slévárna odvolala k ministerstvu, ale neúspěšně.

Rozhodnutí ministerstva se slévárna bránila podáním žaloby ke Krajskému soudu v Brně, ten o věci dosud nerozhodl, vydal ale usnesení, kterým žalobě přiznal odkladný účinek. Nařízené povinnosti tak zatím nejsou vymahatelné.*

-čtk-

Foto: Gießerei HEUNISCH GmbH

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down