Britská vláda chystá zákaz plastových příborů a šálků na jedno použití

Britská vláda se chystá v Anglii zakázat prodej plastových příborů a šálků na jedno použití ve snaze snížit množství plastového odpadu, který končí ve světových oceánech. Na twitteru to oznámil britský premiér Boris Johnson s tím, že kabinet bude v příštích 12 týdnech přijímat připomínky veřejnosti k chystané regulaci. Názor občanů chce znát rovněž k plánovanému budoucímu zákazu vlhčených ubrousků, filtrů od cigaret nebo malých plastových sáčků, v nichž se podávají například omáčky, dodal Johnson.

"Viděli jste už někdy žraloka používajícího plastovou vidličku? Nebo sviňuchu jíst z talíře? Já rozhodně ne," řekl Johnson ve videu zveřejněném na twitteru. Dodal, že jeho vláda vyhlásila válku "zbytečným plastům".

V Anglii se ročně použije 1,1 miliardy talířů na jedno použití a 4,25 miliardy kusů plastových příborů, ale jen deset procent z tohoto množství se zrecykluje, uvádí britská vláda. Nový návrh, který nyní bude veřejnost připomínkovat, by nařídil firmám i spotřebitelům, aby začali používat jednorázové nástroje vyrobené z obnovitelných materiálů šetrnějších k životnímu prostředí.

Britská vláda už v Anglii zakázala používání plastových brček nebo vatových tyčinek. Supermarkety již také od roku 2015 nesmějí nabízet igelitové tašky, díky čemuž se jejich užívání snížilo o 95 procent, uvedl kabinet.

"Máme jen jednu planetu a musíme se o ni mnohem lépe starat. To tato vláda činí tím, že se zbavuje nepotřebných plastů," řekl Johnson.

Ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku mají na starost opatření na snížení plastového odpadu místní regionální vlády.

V EU zakazuje od letošního července používání jednorázových plastových příborů, talířů, kelímků a dalších věcí směrnice Evropské komise. Česká republika ji však zatím nezakomponovala do svého právního řádu. Podle stávajícího návrhu bude po jejím schválení v parlamentu ještě roční lhůta, během níž budou moci prodejci doprodat své zásoby tohoto zboží.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down