Bohumín zlevňuje pro ty, kdo třídí

V Bohumíně na Karvinsku v příštím roce zlevní odvoz odpadu. Důvodem je nejen lepší efektivita třídění, ale i vyšší tržby z prodeje vytříděných komodit, jako jsou plasty, sklo či papír, řekl ČTK místostarosta Lumír Macura (ČSSD). Letos se ve městě vytřídilo o zhruba 40 tun odpadů více než ve stejném...

V Bohumíně na Karvinsku v příštím roce zlevní odvoz odpadu. Důvodem je nejen lepší efektivita třídění, ale i vyšší tržby z prodeje vytříděných komodit, jako jsou plasty, sklo či papír, řekl ČTK místostarosta Lumír Macura (ČSSD).

Letos se ve městě vytřídilo o zhruba 40 tun odpadů více než ve stejném období loni. Tržby z prodeje vytříděného odpadu vzrostly přibližně o 200 000 korun na zhruba 1,2 milionu korun. „Umožnilo to systém celkově zlevnit. Náš systém je celkově vyrovnaný, nedotujeme z městského rozpočtu odpadové hospodářství,“ uvedl Macura. Ročně stojí ve městě nakládání s odpady téměř 16 milionů korun, obyvatelé zaplatí ročně za odpad přes 13 milionů korun, další zhruba tři miliony korun získalo letos město právě jako odměnu za separaci odpadu.

V Bohumíně funguje odlišný způsob platby za odvoz odpadů než v okolních městech. Poplatek se neplatí za osobu, ale za vývoz odpadových nádob.

„Svezli jsme běžné popelnice od domkařů i sídlištní kontejnery na separační linku, abychom zjistili, jak lidé třídí,“ řekl Macura. V popelnicích z městských částí se našla jen čtyři procenta plastů, skla či nápojových kartonů, zato na sídlištích komodity, které se dají vytřídit a výhodně zpeněžit, zabíraly celých 20 procent kapacity kontejnerů. Město se proto rozhodlo, že více sníží ceny těm, kdo lépe třídí. Obyvatelům rodinných domů se cena sníží o deset procent, lidem na sídlištích o pět procent.

Nádoba 2012 2013
Rodinný dům, popelnice 110 l 1 560 Kč/rok 1 404 Kč/rok
Sídliště, kontejner 1100 l* 16 796 Kč/rok 15 964 Kč/rok

Pozn.: *Cena se rozpočítává mezi domácnosti v bytových domech

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *