Bloomberg: EU a USA zvažují kvůli emisím nová cla na čínskou ocel a hliník

Spojené státy a Evropská unie zvažují nová cla na čínskou ocel a hliník, souviset mají s bojem proti emisím oxidu uhličitého. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Čína má na celosvětové výrobě oceli více než poloviční podíl, USA a EU ji obviňují, že vytváří nadměrnou kapacitu, která ohrožuje život jejich vlastních ocelářských firem.

Myšlenka, která se objevila v administrativě amerického prezidenta Joea Bidena, je stále v počáteční fázi a nebyla oficiálně navržena, dodal Bloomberg. Není také pravděpodobné, že by dohoda s EU byla dojednána dříve než koncem příštího roku.

Úřad obchodního zmocněnce USA a mluvčí Evropské rady pro obchod a rozvoj na žádost agentury Reuters o komentář k tomuto tématu nereagovali. Nový rámec je do jisté míry podobný dohodě uzavřené mezi EU a Spojenými státy loni. Je zaměřen především na Čínu a další velké znečišťující země.

Čína v současné době vyváží do USA jen málo oceli a hliníku. Většina výrobků je z trhu vyloučena kvůli antidumpingovým clům a jiným obchodním překážkám. Podle údajů čínského celního úřadu se loni vývoz oceli do USA podílel na celkových zahraničních dodávkách 2,1 procenta, vývoz hliníku pak zhruba pěti procenty.

Také EU již uvalila na některé čínské produkty z hliníku a oceli cla.

Celosvětová výroba železa a oceli vypouští celkově zhruba 3,4 miliardy tun uhlíku ročně. To představuje kolem sedmi procent celosvětových emisí, odhadla konzultační společnost Wood Mackenzie.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down