Bioplynových stanic stále přibývá

Podle zprávy České bioplynové asociace celková výroba elektřiny z bioplynu v ČR meziročně vzrostla o téměř 60 %. Podstatná část odpadů, vhodných pro zpracování v BPS, se však v ČR stále nevyužívá. V Evropě dosáhla celková produkce bioplynu asi 14 mld. m3 ekvivalentu zemního plynu a pracuje zde 230...

Podle zprávy České bioplynové asociace celková výroba elektřiny z bioplynu v ČR meziročně vzrostla o téměř 60 %. Podstatná část odpadů, vhodných pro zpracování v BPS, se však v ČR stále nevyužívá. V Evropě dosáhla celková produkce bioplynu asi 14 mld. m3 ekvivalentu zemního plynu a pracuje zde 230 kogeneračních zdrojů na biometan s celkovou kapacitou 800 mil. m3. V roce 2030 by mohla produkce dosáhnout 18-20 mld. m3, tedy asi 3 % evropské spotřeby zemního plynu, a biometan by mohl nahradit minimálně 10 % z celkové spotřeby paliv všech vozidel na plyn.


V České republice je nyní v provozu 500 bioplynových stanic s celkovým instalovaným výkonem téměř 400 MW. Naprostá většina z nich je umístěna v areálech zemědělských podniků, výjimečně v městské zástavbě (např. Písek). Největší kogenerační stanice v ČR využívající bioplyn je v provozu ve Velkém Karlově poblíž Znojma s výkonem 2,7 MW.

Podíl bioplynu na obnovitelných zdrojích energie v ČR přesahuje 22 %. Podle České bioplynové asociace celková výroba elektřiny z bioplynu v ČR loni meziročně vzrostla o téměř 60 %.

Zdroj: CBA

Biometan by mohl nahradit část plynu pro pohon aut (na obr. domácí plnička plynových aut od Motor Jikov).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *