Bioplynová stanice v Rapotíně získala již počtvrté certifikaci udržitelnosti

Odpadová bioplynová stanice EFG Rapotín BPS, která jako první v České republice začala v roce 2019 dodávat biometan do plynárenské distribuční soustavy, získala po čtvrté v řadě evropskou certifikaci udržitelnosti ISCC (International Sustainability and Carbon Certification). Ta dokládá, že vyrobený bioplyn pochází výhradně z biologicky rozložitelných odpadů, bez přidané účelově pěstované biomasy, a vznikl s minimální emisní stopou. Audit a vydání certifikátu provedla společnost TÜV SÜD Czech.

„Obhájení certifikace ISCC je významné pro náš dlouhodobý cíl, kterým je vyrábět čistou energii a přispívat k rozvoji segmentu energetiky šetrného k životnímu prostředí. Potvrzuje, že naše stanice v Rapotíně již čtvrtým rokem úspěšně dosahuje při výrobě biometanu vysokých úspor emisí, zejména díky efektivnímu zhodnocení biologicky rozložitelného odpadu bez přidávání účelově pěstované biomasy. Jeho recyklací na zelenou energii předcházíme nejen úniku skleníkových plynů ze skládek či jiných odpadových koncových zařízení, ale také negativním dopadům spojeným s těžbou a přepravou energetických zdrojů,“ vysvětluje Ondřej Černý, ředitel divize EFG Logistics.

Emisní hodnoty mají vliv a cenu

Certifikace ISCC dle požadavků směrnice Evropského parlamentu a rady o podpoře využívaní energie z obnovitelných zdrojů posuzuje uhlíkovou stopu a úsporu emisí vyrobené energie v podobě bioplynu následně upraveného na biometan. Emisní hodnoty zjištěné při certifikaci mají pak přímý vliv na výkupní cenu zeleného plynu nejen v rámci České republiky, ale i zahraničí, kde je o něj poměrně velký zájem. Společnost Energy financial group (EFG) pro účely certifikace využila služeb dceřiných společností EFG Waste logisitic a EFG Engineering, které se činnostem spojených s přípravami bioplynové stanice na audit věnují.

Mohlo by vás zajímat:
Farma v Blatnici na Vysočině ukazuje,
jak na udržitelné zemědělství

EFG Rapotín BPS společnosti Energy financial group ročně dodá do distribuční sítě zelenou energii na celý rok jak pro svou vlastní spotřebu, tak do sítě až pro dva tisíce českých domácností. Přebytečné teplo konkrétně spotřebovává část obce Rapotín pro ohřev vody a vytápění, elektrická energie spolu s biometanem jsou dodávány do distribuční soustavy.

Podpora od státu

Na vtláčení biometanu do distribuční sítě mohou firmy mohou také žádat o dotace a získat až 65 procent výdajů. Žádosti v Operačním programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) přijímá Agentura pro podnikání a inovace (API) do 13. prosince. Výzvy vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které operační projekt řídí.

Přečtěte si také:
MPO podpoří udržitelné podnikání 3,7 miliardami korun

"U výzvy na podporu vtláčení biometanu mohou žadatelé finance využít na nákup technologií na úpravu bioplynu na biometan a jeho vtláčení do distribuční sítě nebo jeho plnění, například Bio-CNG plnící zařízení včetně plničky a navazující technologie,"  řekl generální ředitel API Lukáš Vymětal. Míra podpory úpravy bioplynu na biometan a jeho plnění nebo vtláčení do sítě se pak liší podle toho, zda výdaje přímo souvisí s výrobou energie z biometanu.*

-red-

Foto: ECR Rapotín

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down