Bioplynová stanice v Mladé Boleslavi začala dodávat biometan do sítě

Bioplynová stanice v Mladé Boleslavi začala do veřejné distribuční sítě dodávat obnovitelný biometan. Plyn se vyrábí z rostlinného a živočišného odpadu a zbytků potravin. Stanici v průmyslové zóně Plazy provozuje společnost Compag Mladá Boleslav, která zajišťuje odpadové hospodářství na Mladoboleslavsku. Do distribuční sítě připojil stanici největší tuzemský distributor plynu GasNet.

"Uvádíme do provozu jednu z největších infrastrukturálních staveb v oblasti využití odpadů za poslední dekádu v celém Česku. Jedná se o první takto celistvý projekt bioplynové stanice s cílem vyrobit pokročilé biopalivo, biometan, a to pouze z odpadů," uvedl jednatel společnosti Compag Mladá Boleslav Radek Lizec. K výrobě biometanu využívá stanice odpady z domácností, od výrobců potravin, obchodních řetězců, z kuchyňských odpadů a odpadů z údržby veřejné zeleně. "Umíme zpracovat nejen veškeré odpady v jakýchkoliv obalech, ale dokážeme konkurovat i kafilerním stanicím, kdy naše technologie umí ekonomičtěji zpracovat vedlejší živočišné produkty kategorie 2 a 3," doplnil Lizec. Stanice má prozatím vyrábět 300 metrů krychlových biometanu za hodinu.

GasNet postupně zvyšuje podíl obnovitelného plynu v distribuční soustavě. Loni připojil stanice v Litomyšli a v Horní Suché na Karvinsku. "Mladá Boleslav je už čtvrtá výrobna biometanu, která dodává plyn do naší distribuční soustavy. Biometan posiluje energetickou nezávislost České republiky a jde ruku v ruce s podporou udržitelné ekonomiky," uvedl za GasNet Andrej Prno.

V areálu bioplynové stanice je i plnicí stanice na stlačený biometan (bioCNG), který mají jako palivo využívat městské autobusy. Kapacita bude minimálně 550 000 kilogramů ročně, uvedl Lizec.

Compag začal s budováním bioplynové stanice v roce 2021. Investice včetně technologie na čištění bioplynu, výrobu biometanu a čerpací stanici přesáhne 420 milionů korun. Stanice má ročně zpracovat 25 000 tun biologicky rozložitelného odpadu.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down