Bioplynová stanice v Číčově

V podbrdském Číčově roste bioplynová stanice, kterou bude provozovat společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. Kogenerační jednotka bude mít instalovaný výkon 526 kW, což odpovídá spotřebě více než 1000 domácností za rok. Zdroj bude v provozu 7750 hodin ročně (tj. téměř 90 % běžného roku) a vyrobí více...

V podbrdském Číčově roste bioplynová stanice, kterou bude provozovat společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. Kogenerační jednotka bude mít instalovaný výkon 526 kW, což odpovídá spotřebě více než 1000 domácností za rok. Zdroj bude v provozu 7750 hodin ročně (tj. téměř 90 % běžného roku) a vyrobí více než 3 miliony kWh elektřiny.

Jako „palivo“ zde bude sloužit hovězí kejda a energetické plodiny. Ty při fermentaci produkují bioplyn s vysokým obsahem metanu. Tento je následně využit jako palivo k výrobě elektřiny. Kromě ní je dalším výstupem teplo v podobě horké vody.

„K prvnímu tzv. krmení fermentorů by mělo dojít v březnu 2011,“ přiblížil další program číčovské „bioplynky“ vedoucí projektu za ČEZ Obnovitelné zdroje Adam Moravec. Dodavatelem vstupního substrátu, kterého spotřebuje bioplynová stanice 55 tun denně, bude sousední farma a další drobní producenti z blízkého okolí. Energetické plodiny v podobě travní senáže a kukuřičné siláže jsou skladovány po celý rok.

 

Trojice kruhovitých skeletů o výšce 6 metrů jsou základem pro budoucí fermentory a skladovací nádrž bioplynové stanice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *