Bioplyn v Ostravě

ZOO Ostrava připravuje výstavbu bioplynové stanice, která bude řešit zejména likvidaci biologického odpadu produkovaného zvířaty a zelený odpad z provozu i údržby rozsáhlého areálu zoo. Celý projekt je spojen se zlepšením ekonomiky zoologické zahrady, ať již ve spojení s tržbami za dodávky...

ZOO Ostrava připravuje výstavbu bioplynové stanice, která bude řešit zejména likvidaci biologického odpadu produkovaného zvířaty a zelený odpad z provozu i údržby rozsáhlého areálu zoo. Celý projekt je spojen se zlepšením ekonomiky zoologické zahrady, ať již ve spojení s tržbami za dodávky „zelené“ elektrické energie do sítě ČEZ či s dodávkou produkovaného (tzv. odpadního) tepla pro vybrané objekty v areálu zoo. Zcela nezanedbatelná je i stránka možné, ale alespoň částečné soběstačnosti pro případ zhroucení elektrické sítě – blackoutu. Na rozdíl od jiných objektů velkou většinu zvířat chovaných v zoologické zahradě evakuovat nelze a následky blackoutu by mohly být velmi dramatické.

Prvním krokem pro úspěšnou realizaci projektu bylo dokončení projektové dokumentace pro stavební povolení včetně průzkumných prací. Celkové náklady činily 1362 tis. Kč. Statutární město Ostrava se na vypracování projektové dokumentace finančně podílelo částkou 333 tis. Kč, Krajský úřad Moravskoslezského kraje částkou 999 tis. Kč, zbylých 30 tis. Kč pak bylo hrazeno ze zdrojů zoo. Samotná výstavba bioplynové stanice by mohla proběhnout v letech 2010-2011.

 

Výkonným zdrojem suroviny pro bioplynovou stanici budou zvláště sloni

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *