01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bezplatná služba

Ekologická likvidace autovraků Nová legislativa doslova vymazala z provozu desítky tisíc vozů. Odliv z evidence dopravních inspektorátů se však neprojevuje na nárůstu autovraků u zpracovatelů kovového odpadu. Náznaky zvýšeného zájmu o předání automobilových stařečků - autovraků k likvidaci nejsou...

Ekologická likvidace autovraků

Nová legislativa doslova vymazala z provozu desítky tisíc vozů. Odliv z evidence dopravních inspektorátů se však neprojevuje na nárůstu autovraků u zpracovatelů kovového odpadu. Náznaky zvýšeného zájmu o předání automobilových stařečků - autovraků k likvidaci nejsou patrné.

O pravdu ekologickou likvi dací autovraků se v naší republice vážně zabývá pouze velmi omezený okruh firem - Kovošrot Praha, a. s., Kovošrot Kladno, a. s., Metalšrot Tlumačov, a. s., ŽDB a. s., Recyklační závod Bohumín a KLÁN, spol. s r. o., Praha.

Kovošrot Kladno a Metalšrot Tlumačov jsou vlastníky ekologických technologií na drcení autovraků s kapacitou zpracování minimálně 220 tun autovraků za den. Firmy ŽDB a KLÁN jsou schopny ekologicky zpracovat 15-30 autovraků za den. V našem státě lze celkem ekologicky zlikvidovat cca 490 tun autovraků za den, t.j. přibližně 420 autovraků.

CHYBÍ SYSTÉM

Nový systém povinného pojištění vozidel donutil jednotlivce i organizace udělat si pořádek v provozovaných a nepoužívaných vozidlech. Systém však chybí v likvidaci vozidel, vyřazených z provozu. Současná obecná a "divoká" likvidace autovraků narušuje vážně naše životní prostředí i prostředí měst a obcí.

Kovošrot Praha, a. s., v letech 1993-1995 ekologicky zlikvidoval jenom na území Prahy bezplatně 16 000 autovraků. Bohužel následoval nesystematický rozvoj autovrakovišť, bezohledný k životnímu prostředí, který další úspěšný rozvoj této likvidace narušil.

Majitelé těchto vrakovišť za dodávky autovraků zaplatí, na rozdíl od naší bezplatné, ale také neplacené služby. Proto naše firma v současné době sešrotuje pouze asi 30 autovraků za měsíc. Obdobná situace je i v pracovní oblasti Metalšrotu Tlumačov, a. s. Zpracovatelské kapacity tak zůstávají nevyužity a vysloužilé automobily se hromadí na neekologických vrakovištích, případně zůstávají stát v ulicích měst a hyzdí okolí.

Náznaky zvýšeného zájmu o předání autovraků registrují jen některá vrakoviště. Protože naše ekologická likvidace autovraků je bezplatnou službou pro občana, vydala v lednu 2000 naše akciová společnost výzvu pro obecní úřady, kterou rozeslala všem okresním úřadům v naší pracovní oblasti. Ekologickou likvidací chceme úřadům pomoci odstranit z veřejných prostor autovraky, které mohou být i časovanou ekologickou bombou.

NABÍDKA SLUŽBY

Akciová společnost Kovošrot Praha se svými výrobními provozy v Praze, ve středočeském a v jihočeském regionu nabízí své zpracovatelské kapacity a dlouholeté zkušenosti v oblasti zpracování autovraků všech městům, obcím i jednotlivým občanům. Uvedenou činnost realizujeme v souladu se zákony v oblasti hospodaření a podnikání s odpady na základě vydaných písemných souhlasů příslušných obecních úřadů.

Patříme mezi klíčové partnery pro finální odběratele zpracovaného kovového odpadu, tj. hutě a kovohutě a rádi bychom nabídli nové služby a spolupráci v oblasti zhodnocování autovraků.

[*] Jsme schopni zaručit plynulý odběr jakéhokoli množství autovraků.

[*] V požadovaných případech jsme schopni okamžitě nasadit naší speciální a dopravní techniku na odvoz autovraků z veřejného prostranství. V Praze a ve středočeském regionu tuto službu provádíme bezplatně. V jihočeském regionu majitel autovraku platí podle délky odvozu (km) stanovený poplatek 0-250 Kč/autovrak.

[*] Majitelům na požádání vystavujeme doklad o ekologické likvidaci jejich autovraku. Autovraky likvidujeme v jakémkoli stavu včetně pneumatik.

ONDŘEJ SÝKORA,

vedoucí výroby a odbytu,

Kovošrot, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down