Belgická vláda se dohodla s francouzskou energetickou společností Engie na podmínkách prodloužení provozu dvou belgických jaderných reaktorů o deset let. Belgie původně plánovala jadernou energetiku do roku 2025 zcela opustit a spoléhat se více na zemní plyn, v důsledku ruské invaze na Ukrajinu však své plány přehodnotila, uvedla agentura Reuters.
Dohoda se týká reaktorů Doel 4 a Tihange 3. "Posiluje naše dodávky elektřiny, snižuje energetickou závislost naší země a zaručuje, že v Belgii se bude vyrábět levná elektřina s nízkými uhlíkovými emisemi," řekl k dohodě belgický premiér Alexander De Croo. Dohoda je podle něj důležitá pro belgické domácnosti a pro energetickou bezpečnost země.
"Válka na Ukrajině zásadně změnila energetickou situaci v Evropě. Už je naléhavé zbavit se závislosti na fosilních palivech a vzít energetiku zpět do vlastních rukou," uvedla belgická ministryně energetiky Tinne Van der Straetenová.
Dohoda mimo jiné stanovuje budoucí náklady na nakládání s jaderným odpadem z reaktorů firmy Engie v Belgii, a to ve výši 15 miliard eur (zhruba 355 miliard Kč). "Po několika měsících intenzivních a konstruktivních rozhovorů s belgickou vládou vítáme podpis této vyvážené dohody," uvedla v tiskové zprávě firmy Engie šéfka podniku Catherine MacGregorová. "Poskytuje to Engie potřebný přehled o celkové částce spojené s nakládáním s jaderným odpadem," dodala.
Obě strany už v lednu uzavřely nezávaznou obecnou dohodu o prodloužení provozu reaktorů. Podle této dohody mají být reaktory Doel 4 a Tihange 3 znovu spuštěny na dobu deseti let po údržbě, v důsledku které bude Belgie v zimě 2025/2026 bez jaderné energie, uvedla agentura AFP.
Reaktor Tihange 3 stojí na východě Belgie a má výkon 1038 megawattů. Reaktor Doel 4 s výkonem 1039 megawattů se nachází nedaleko belgického přístavního města Antverpy. Reaktory zahájily provoz v roce 1985.*
-čtk-