Bazar

První ročník úklidové akce "Ukliďme Česko" proběhne 16. a 17. května 2014 zejména na katastrech obcí, které o akci projeví zájem. Některé odpadářská společnosti projektu zúčastní např. technickou participací, možnou nabídkou výhodnějších cen za služby, i zajištěním pracovních prostředků k úklidu...

První ročník úklidové akce „Ukliďme Česko“ proběhne 16. a 17. května 2014 zejména na katastrech obcí, které o akci projeví zájem. Některé odpadářská společnosti projektu zúčastní např. technickou participací, možnou nabídkou výhodnějších cen za služby, i zajištěním pracovních prostředků k úklidu nebo prostřednictvím finančního sponzoringu.

Podle interních statistik Sdružení EPS ČR vzrostla v loňském roce spotřeba pěnového polystyrenu v Česku meziročně o 8,2 % na 61 050 tun. Vyšší než původně odhadovaná spotřeba (58 500 tun) byla způsobena příznivými efekty dotačního programu Nová zelená úsporám a zejména počasím v posledním kvartále loňského roku. Pěnový polystyren se využívá nejčastěji ve stavebnictví jako izolační materiál k zateplení.

Historie baterií sahá do roku 1800, kdy italský fyzik Alessandro Volta sestavil takzvaný Voltův sloup. Dnes nejužívanější Li-Ion baterie přišly na svět až v 90. letech minulého století. Baterie patří na seznam nebezpečných odpadů, protože obsahují řadu látek škodlivých pro životní prostředí i zdraví. Mezi ně patří kadmium, rtuť, olovo i organické a chemické prvky obsažené v elektrolytu. V České republice se každoročně prodá přibližně 120 milionů nových baterií. Každý z nás si tak ročně pořídí v průměru 14 nových baterií.

Bez ohledu na německé rozhodnutí skoncovat s jadernou energetikou a zaměřit se na obnovitelné zdroje energie budou jaderné elektrárny ve světě dále přibývat a poroste i spotřeba uhlí, ropy a zemního plynu. Konstatuje to zveřejněná studie německého Spolkového ústavu geologie a přírodních zdrojů z Hannoveru (Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe). Studie předpokládá, že v příštích 10 letech budou mít obnovitelné zdroje energie ve světovém energetickém mixu pouze marginální roli. Naopak uhlí bude i nadále jak zásobami, tak i spotřebou až desetinásobně převyšovat všechny ostatní energetické zdroje.

V jaderné elektrárně Brunsbüttel (SRN) byly nalezeny kontejnery s radioaktivním odpadem, osmnáct z celkových 70 kontejnerů je napadeno těžkou korozí. Kontejnery obsahují odpadní vodu z provozu jaderné elektrárny, umělou pryskyřici, parní koncentráty, ale také hadry na čištění, plechy, izolační vaty a suť.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *