AVE CZ přepracuje dokumentaci k rozšíření čáslavské skládky

Společnost AVE CZ odpadové hospodářství přepracuje dokumentaci pro posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) k plánovanému rozšíření čáslavské skládky. Zohlední v ní připomínky obcí v regionu, spolků a veřejnosti. Vyplynulo to z jednání zástupců firmy, čáslavských zastupitelů, představitelů Mikroregionu Čáslavsko, místní akční skupiny Lípa pro venkov a vedení Kutné Hory, uvedla na webu čáslavská radnice. Část obyvatel se proti záměru bouří, obávají se nárůstu dopravy. Vznikla i protestní petice. AVE CZ tvrdí, že se dopravní zátěž po rozšíření skládky nezvýší.

Dohoda o přepracování dokumentace EIA se podle radnice zrodila na pondělním jednání. Firma má zpracovat návrh svých možností v různých variantách provozu skládky v dalším období, a to do 14 dnů. V první polovině dubna chce vedení Čáslavi k této záležitosti svolat mimořádné zasedání zastupitelstva. O dalším postupu, stejně jako o termínu mimořádného jednání zastupitelů bude radnice ještě informovat.

AVE CZ poukazuje na to, že s posunutím termínu konce skládkování komunálního odpadu k roku 2030 vzniká potřeba prodloužit i životnost skládky v Čáslavi. Proto je v plánu její rozšíření o dva miliony metrů krychlových. Vedení Čáslavi se záměrem souhlasilo, ale za předpokladu, že bude vybudován jihozápadního okruhu, který by podstatně zmírnil dopady dopravy, a to nejen na skládku.

Odpůrci záměru vinili radnici z liknavého postupu. Podle bývalého starosty a nyní opozičního zastupitele za Čáslav pro všechny Vlastislava Málka jde o rozšíření poměrně zásadní, ročně by na skládku mohlo být navezeno až 520 000 tun odpadu. Nynější starosta Jaromír Strnad (ČSSD) kritiku odmítá. "Samozřejmě chápeme, že někde se skládkovat musí, když ještě nejsou postavené spalovny. Ale každopádně chceme, aby občané byli zatíženi co nejméně," řekl již dříve. Rozšíření skládky by podle něj mělo být proto podmíněno stavbou přeložky silnice II/339.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down