05.01.2024 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

AVE CZ pokračuje v přípravě záměru rozšíření skládky odpadů u Nasavrk

Společnost AVE CZ odpadové hospodářství pokračuje v přípravě rozšíření skládky odpadů u Nasavrk na Chrudimsku. Zveřejnila dokumentaci pro posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), z níž vyplývá, že životnost skládky by se při vyšším hutnění ukládaného materiálu mohla prodloužit až o 21 let. Kapacita deponie se má zvýšit ze současných 1 050 730 krychlových metrů na 1 835 730 krychlových metrů. Rozšíření skládky a prodloužení její životnosti vyvolávalo v minulosti odpor některých obyvatel a občanských sdružení.

Současné integrované povolení na skládku bude platné ještě šest let. "Na dokumentaci necháme zpracovat posudek nezávislého odborníka, čekáme také na stanoviska a vyjádření úřadů a institucí," řekl vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Martin Vlasák.

Nárůst o šest hektarů

Skládka se má rozšířit na plochu dalších asi šesti hektarů, v současnosti jsou vedené jako lesní. Zasáhne i do katastru sousední obce Ctětín, kde se bude muset změnit územní plán. Bude nutné odstranit 4,2 hektaru jehličnatého lesa a 0,5 hektaru lesa listnatého. Společnost počítá s tím, že by plochu rozšiřovala v několika etapách.

Podle firmy není záměr v protikladu k cílům plánu odpadového hospodářství České republiky, který směřuje k razantnějšímu snižování skládkování komunálních odpadů a zvyšování jejich materiálového a energetického využití. Podle ní reaguje na aktuální stav odpadového hospodářství v regionu v přechodné době do úplného ukončení skládkování využitelných odpadů.

"Záměr zároveň zohledňuje potřebu odstraňování nevyužitelných odpadů jak před rokem 2030, tak i po něm, ať už se jedná o odpad z energetického využití odpadů nebo například technologicky nevyužitelné odpady z průmyslové výroby, stavebnictví a energetiky. Počítá tedy v jisté míře s uplatněním skládkování i po roce 2030," uvedl zpracovatel dokumentace.

Proti rozšiřování skládky se stavěla již v letech 2010 a 2011 tři občanská sdružení, pod protestní peticí shromáždila přes 1100 podpisů. Krajský úřad v Pardubicích jim napoprvé vyhověl, podruhé však jejich námitky zamítl. Kritikům vadilo, že po rozšíření skládka naruší krajinný ráz. Obávali se i častějšího odlétávání odpadků, vyšší prašnosti a zápachu a úniku kontaminovaných odpadních vod do okolí. Tehdy se uvádělo, že skládka by měla ukončit provoz v roce 2020. V současnosti plán na rozšíření úložiště vadí některým obyvatelům Ctětína.

Přísun zhruba 12 milionů korun

Skládka byla založena v 70. letech minulého století. Nasavrky ji provozovaly od roku 1993. V roce 2006 s firmou AVE CZ založily společný podnik. V roce 2015 radnice svůj čtyřicetiprocentní podíl firmě prodala za 4,5 milionu korun. Nasavrky letos očekávají z poplatků za uložení odpadů ročně kolem 12 milionů korun.

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v roce 2022 informovali, že AVE CZ odpadové hospodářství začali stíhat pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, a to v souvislosti s nakládáním s odpady. Firma podle nich neodvedla poplatky za provozování skládek v Čáslavi, Benátkách nad Jizerou, Hořovicích a Mšenu.

Veřejné rozpočty podle kriminalistů připravila o 3,76 miliardy korun, stát měl z toho přijít o 2,3 miliardy. Čáslavi měla firma podle policie správně poslat na poplatcích miliardu korun. AVE CZ odpadové hospodářství podala proti zahájení trestního stíhání stížnost. Firma uvedla, že údajná škoda je virtuální, protože se žádným způsobem sama neobohatila. Nejvyšší státní zástupce však stížnost zamítl jako nedůvodnou.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down