"Původně uvažovaný prostor pro rozšíření se nacházel ve východní části skládky v místě, kde je nyní jímka průsakových vod. Nově se navrhuje rozšíření jižním až jihovýchodním směrem," uvedla společnost Ekomonitor, která zpracovávala oznámení k vyhodnocení vlivů záměru na životní prostředí (EIA). Zatímco ale dříve AVE CZ počítala se zvýšením kapacity skládky jen o 108 000 metrů krychlových odpadů a prodloužením její životnosti o dva až tři roky, v novém záměru se počítá se zvýšením kapacity o 741 000 metrů krychlových a životností delší o 12 až 16 let.
Nově je součástí záměru i vybudování logistického centra v sousedství příjezdové cesty na skládku před vjezdem do areálu. Bude sloužit k dočasnému skladování ostatních a nebezpečných odpadů a k mechanické úpravě některých odpadů před jejich využitím a odstraněním. U logistického centra se předpokládá navýšení dopravy o 50 nákladních a jeden osobní automobil denně oproti stávajícímu stavu, vše výhradně ve směru na Chrudim.
Původní 6. etapa získala souhlasné stanovisko v procesu EIA v říjnu 2020. Proti plánu panovaly výhrady. Nelíbil se například spolku Čisté Nasavrcko, který ale nakonec žádné námitky neposlal. Nad plánem váhaly i instituce ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí poukazovala na další zábor lesních pozemků, záměr byl podle ní za hranicí akceptovatelnosti. U Nasavrk se za léta skládkování vytvořil nový kopec a podle dřívější studie EIA by rozšíření představovalo středně silný až silný zásah do krajinného rázu. Záměr vytváří výraznou dominantu v krajině a přímo konkuruje dominantám Nasavrk, kostelu svatého Jiljí a zámku. Změna záměru bude nyní znovu muset podstoupit zjišťovací řízení EIA.
Proti dřívějšímu rozšiřování skládky se stavěla již v letech 2010 a 2011 tři občanská sdružení, pod protestní peticí shromáždila přes 1100 podpisů. Krajský úřad v Pardubicích jim napoprvé vyhověl, podruhé však jejich námitky zamítl. Kritikům vadilo, že po zvýšení skládka naruší krajinný ráz. Obávali se i častějšího odlétávání odpadků, vyšší prašnosti a zápachu a úniku kontaminovaných odpadních vod do okolí. Tehdy se uvádělo, že skládka by měla ukončit provoz v roce 2020.
Skládka byla založena v 70. letech minulého století. Nasavrky ji provozovaly od roku 1993. V roce 2006 s firmou AVE CZ založily společný podnik. V roce 2015 radnice svůj čtyřicetiprocentní podíl firmě prodala za 4,5 milionu korun. Nasavrky získávají z poplatků za uložení odpadů ročně kolem 16 milionů korun.
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) začala nedávno stíhat firmu AVE CZ odpadové hospodářství kvůli krácení daní při nakládání s odpady. Podle serveru Lidovky.cz porušila společnost zákon o odpadech na skládkách v Benátkách nad Jizerou, Čáslavi, Hořovicích a Mšenu, kriminalisté vyčíslili škodu na 3,76 miliardy korun. Zahájení trestního řízení je podle AVE CZ nepodložené a postavené na chybných závěrech policie, podala proto stížnost. Stanovenou škodu označila za virtuální.*
-čtk-