AVE CZ chce prodloužit životnost skládky odpadů u Nasavrk až o 16 let

Až o 16 let chce firma AVE CZ odpadové hospodářství prodloužit životnost skládky odpadů u Nasavrk na Chrudimsku. Původně plánovala prodloužení životnosti jen o dva až tři roky, ale záměr dalšího rozšíření skládky nyní změnila. Už proti původnímu záměru panovaly výhrady institucí ochrany přírody. Změnu záměru odůvodňuje AVE CZ mimo jiné tím, že plánované zastřešení nynější jímky průsakových vod se ukázalo jako nerealizovatelné. Vyplývá to ze záměru zveřejněném v informačním systému EIA.

"Původně uvažovaný prostor pro rozšíření se nacházel ve východní části skládky v místě, kde je nyní jímka průsakových vod. Nově se navrhuje rozšíření jižním až jihovýchodním směrem," uvedla společnost Ekomonitor, která zpracovávala oznámení k vyhodnocení vlivů záměru na životní prostředí (EIA). Zatímco ale dříve AVE CZ počítala se zvýšením kapacity skládky jen o 108 000 metrů krychlových odpadů a prodloužením její životnosti o dva až tři roky, v novém záměru se počítá se zvýšením kapacity o 741 000 metrů krychlových a životností delší o 12 až 16 let.

Nově je součástí záměru i vybudování logistického centra v sousedství příjezdové cesty na skládku před vjezdem do areálu. Bude sloužit k dočasnému skladování ostatních a nebezpečných odpadů a k mechanické úpravě některých odpadů před jejich využitím a odstraněním. U logistického centra se předpokládá navýšení dopravy o 50 nákladních a jeden osobní automobil denně oproti stávajícímu stavu, vše výhradně ve směru na Chrudim.

Původní 6. etapa získala souhlasné stanovisko v procesu EIA v říjnu 2020. Proti plánu panovaly výhrady. Nelíbil se například spolku Čisté Nasavrcko, který ale nakonec žádné námitky neposlal. Nad plánem váhaly i instituce ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí poukazovala na další zábor lesních pozemků, záměr byl podle ní za hranicí akceptovatelnosti. U Nasavrk se za léta skládkování vytvořil nový kopec a podle dřívější studie EIA by rozšíření představovalo středně silný až silný zásah do krajinného rázu. Záměr vytváří výraznou dominantu v krajině a přímo konkuruje dominantám Nasavrk, kostelu svatého Jiljí a zámku. Změna záměru bude nyní znovu muset podstoupit zjišťovací řízení EIA.

Proti dřívějšímu rozšiřování skládky se stavěla již v letech 2010 a 2011 tři občanská sdružení, pod protestní peticí shromáždila přes 1100 podpisů. Krajský úřad v Pardubicích jim napoprvé vyhověl, podruhé však jejich námitky zamítl. Kritikům vadilo, že po zvýšení skládka naruší krajinný ráz. Obávali se i častějšího odlétávání odpadků, vyšší prašnosti a zápachu a úniku kontaminovaných odpadních vod do okolí. Tehdy se uvádělo, že skládka by měla ukončit provoz v roce 2020.

Skládka byla založena v 70. letech minulého století. Nasavrky ji provozovaly od roku 1993. V roce 2006 s firmou AVE CZ založily společný podnik. V roce 2015 radnice svůj čtyřicetiprocentní podíl firmě prodala za 4,5 milionu korun. Nasavrky získávají z poplatků za uložení odpadů ročně kolem 16 milionů korun.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) začala nedávno stíhat firmu AVE CZ odpadové hospodářství kvůli krácení daní při nakládání s odpady. Podle serveru Lidovky.cz porušila společnost zákon o odpadech na skládkách v Benátkách nad Jizerou, Čáslavi, Hořovicích a Mšenu, kriminalisté vyčíslili škodu na 3,76 miliardy korun. Zahájení trestního řízení je podle AVE CZ nepodložené a postavené na chybných závěrech policie, podala proto stížnost. Stanovenou škodu označila za virtuální.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down