Arnika: Víc spaloven nevyřeší problém s odpady

Navyšování počtu spaloven odpadů v Česku podle spolku Arnika neřeší problémy s odpadem, naopak je znásobuje. Zástupci organizace to uvedli při dnešním happeningu před budovou Ministerstva životního prostředí, kde ministru Petru Hladíkovi (KDU-ČSL) předali i svoji studii ohledně vlivu spalování odpadů na životní prostředí a člověka.

Tři nové spalovny

Podle Arniky se na stále více alarmující situaci v oblasti spalování odpadů podílí i ministerstvo, které začátkem roku povolilo stavbu tří dalších zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO) v Opatovicích, Plané na Lužnicí a Uherském Hradišti. "Na jejich nadbytečné kapacity jsme upozornili ministra symbolicky právě 29. února, tedy v den, který je taky navíc," řekla za Arniku k dnešnímu happeningu Nikola Jelínek.

Arnika tvrdí, že Česko má a bude mít problém s plněním závazných recyklačních cílů pro komunální odpad, které stanovuje česká i unijní legislativa. Kapacita stávajících čtyř ZEVO a dalších devíti, které dostaly souhlasné stanovisko ministerstva v procesu posuzování vlivů na životní prostředí, už nyní podle spolku přesahuje množství odpadů, které bude Česko moci podle plánu odpadového hospodářství ČR spalovat v roce 2035.

Vliv na vzduch, vodu i půdu

Spalovny se podle spolku neobejdou bez skládek, zatěžují toxickými látkami vzduch, vodu i půdu a nedokáží efektivně zhodnotit energii uloženou v odpadech, naopak vyvolávají jejich nadprodukci a přispívají ke globálním změnám klimatu. Část spalovaného odpadu by se přitom měla recyklovat, místo toho končí ve spalovně. V roce 2020 byla míra recyklace v Česku necelých 39 % odpadu, příští rok by v souladu s recyklačními cíli měla být 55 % a 65 % v roce 2035, dodal spolek.

"Tvrzení, kterým je odůvodňována výhodnost spaloven oproti skládkám, a sice, že emise z nich jsou pod kontrolou a že neprodukují toxické látky, jsou mýtus. Dokládá to řada vědeckých studií, jejichž závěry jsou nashromážděné ve studii předané panu ministrovi. Jak mohou být pod kontrolou například emise dioxinů nebo rtuti měřené pouhé dva dny v roce a toxické látky v odpadech ze spaloven používaných jako stavební materiál?" uvedl vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika Jindřich Petrlík.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down