ArcelorMittal Ostrava vypustil méně prachu

Hutní gigant ArcelorMittal Ostrava (AMO) loni poprvé za 60 let své existence vypustil do ovzduší méně než 1000 tun prachu. Konkrétně to bylo 669 tun prachových částic, čímž huť snížila množství emisí tuhých látek oproti roku 2010 o 40 procent a splnila přísnější kritéria, než jí stanovuje zákon....

Hutní gigant ArcelorMittal Ostrava (AMO) loni poprvé za 60 let své existence vypustil do ovzduší méně než 1000 tun prachu. Konkrétně to bylo 669 tun prachových částic, čímž huť snížila množství emisí tuhých látek oproti roku 2010 o 40 procent a splnila přísnější kritéria, než jí stanovuje zákon.

Ředitel AMO pro životní prostředí Petr Baranek uvedl, že od roku 2003 firma investovala do ekologických projektů 3,7 miliardy korun, letos zahájila další projekty za téměř 750 000 korun.


„Přestože jsme snížili emise méně než na polovinu, imise v Radvanicích a Bartovicích se nesnížily ani o mikrogram. To potvrzuje to, co tvrdíme my, že náš podíl na znečištění není takový, jak se o nás tvrdí,“ řekl Baranek.

Loňská instalace účinnějších filtrů pro odprášení severní aglomerace stála huť miliardu a má snížit množství produkovaného prachu až o 70 procent. Nyní huť připravuje odprášení jižní aglomerace. Letos firma investuje 211 milionů korun do odsíření koksovny a 532 milionů do odsíření kotlů energetiky. Díky nim by se měl snížit limit sulfanu v čistém koksárenském plynu o 40 procent, emise oxidu siřičitého o 88 procent a emise prachu z energetiky o 40 procent.

Hutě tvrdí, že jejich podíl na emisích v Ostravě není tak velký, jak se říká.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *