Analýza: Evropské banky půjčily biliony korun firmám, které ohrožují životní prostředí

Evropské banky půjčily od roku 2015, kdy byla dojednána Pařížská dohoda o klimatu, přibližně 256 miliard eur (přes 6,4 bilionu korun) neekologickým firmám. Jejich činnost podle analýzy Greenpeace a dalších nevládních organizací přitom ohrožuje lesy, savany a důležité přírodní ekosystémy.

EU je druhým největším finančním centrem

Studie se zaměřila na společnosti JBS, Cargill, Sinar Mas a další světové producenty, zpracovatele a obchodníky se sójou, dobytkem, palmovým olejem, kaučukem nebo například dřevem. Všechny komodity s sebou podle analýzy nesou vysoké riziko zničení ekosystému. Ze zkoumaných dat vyplývá, že EU je druhým největším světovým finančním centrem, které financuje tato odvětví.

Ze zprávy Greenpeace také plyne, že některé z největších bank se sídlem v EU, jako jsou BNP Paribas, Santander, Deutsche Bank, ING Group a Rabobank, poskytly v období od roku 2016 do začátku roku 2023 velkým společnostem, které podle organizace ohrožují přírodu, 22,1 % všech globálních úvěrů.

Konkrétně 86,6 % těchto evropských úvěrů pocházela od bank se sídlem ve Francii, Nizozemsku, Německu a Španělsku. Banky, penzijní fondy a správci aktiv se sídlem v EU rovněž poskytují 9,4 % současných globálních investic do odvětví ohrožujících přírodu.

Vydělávání na úkor ekosystému

Zveřejněná studie, na které mimo jiné spolupracovaly organizace Friends of the Earth Netherlands a Harvest, vychází z údajů shromážděných nezávislou výzkumnou organizací Profundo. Společně v návaznosti na analýzu požadují regulaci EU, která by zastavila tok peněz do společností, které podle nich ničí přírodu. Dalším požadavkem je, aby EU svůj finanční sektor sladila s globálními cíli v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti.

"Evropa se označuje jako lídr v boji proti změnám klimatu a za ochranu biologické rozmanitosti a přírody, přesto umožňuje bankám a finančním institucím podporovat a vydělávat na ničení ekosystému po celém světě. Na úkor místních obyvatel, na úkor přírody a naší budoucnosti. Je čas to změnit a zastavit miliardy eur, které z EU každoročně proudí a ničí ty nejcennější ekosystémy na naší planetě," uvedl Jan Freidinger z Greenpeace ČR.

Současná pravidla EU, která začnou platit v prosinci zaručují, že rizikové komodity pro odlesňování jako například sója, palmový olej nebo hovězí maso, které se uvedou na unijní trh, nesmí být vyprodukovány na plochách, kde byl před rokem 2020 les či prales. Nicméně z pravidel podle Greenpeace vypadlo ustanovení, které by omezovalo investice bank do projektů způsobujících odlesňování. Evropská komise má podle harmonogramu přezkoumat roli financí v odlesňování a ničení lesů a v případě potřeby předložit legislativní návrh do června 2025.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down