Americké clo na ocel a hliník se zdvojnásobilo. Dražší obaly tak zaplatí spotřebitelé

USA zdvojnásobily cla na dovoz oceli a hliníku. Nově se sazby zvýšily z 25 % na 50 % a podle prezidenta Donalda Trumpa mají chránit americký ocelářský průmysl, zejména v souvislosti s plánovanou akvizicí U.S. Steel japonskou společností Nippon Steel. Opatření však vyvolalo silnou kritiku mezi výrobci obalů a zpracovateli kovů, kteří varují před negativními dopady na širší průmyslový řetězec i spotřebitele.

Obavy před zdražováním

Představitelé obalářského sdružení Can Manufacturers Institute (CMI) s navýšením cel nesouhlasí. Prezident CMI Robert Budway upozornil, že vyšší clo dále zvýší náklady na konzervované potraviny v obchodech, což pocítí miliony amerických rodin spoléhajících na konzervy od domácích farmářů a výrobců. Již po letošním zavedení 25% cla vyjádřily obavy i firmy jako Ball a Crown, které upozornily na nutnost promítnout zvýšené náklady do koncových cen.

Clo se dotkne nejen výrobců konzerv, ale i producentů uzávěrů, fólií a průmyslových ocelových sudů. Například společnost Greif, která se zabývá výrobou a renovací ocelových sudů, zřídila interní tým pro řízení a zmírnění dopadů těchto opatření na své operace a zákazníky. Nyní bude tým posuzovat i nové 50% clo a případné další kroky.

Obavy z dopadů i v hliníkovém průmyslu

Aluminum Association ocenila sice snahu o posílení amerického hliníkového průmyslu, ale varuje před možnými nechtěnými důsledky. Podle viceprezidenta Matta Meenana samotná cla nepovedou ke zvýšení domácí produkce primárního hliníku ani nepodpoří investice ve výši 10 miliard dolarů, které byly v poslední dekádě vloženy do zpracovatelského průmyslu. Asociace proto vyzvala k cílenějšímu přístupu, který by vysoké clo uplatňoval pouze na „problémové aktéry“, například Čínu, a naopak zohledňoval spolehlivé partnery, jako je Kanada.

Prezident CMI Budway také upozornil, že domácí producenti plechu pro výrobu konzerv v posledních osmi letech výrazně omezili výrobu, což vedlo k poklesu produkce o 75 %. Výsledkem je, že američtí výrobci konzerv a potravin musí nyní dovážet téměř 80 % tohoto specializovaného plechu ze zahraničí. Podle Budwaye tak současný plán „nahrává Číně a dalším zahraničním producentům konzervovaných potravin, kteří rádi podsekávají ceny amerických farmářů a výrobců potravin“.

Evropská komise označila tato cla za neodůvodněná a škodlivá pro podniky i spotřebitele a uvedla, že narušují transatlantický obchod a dodavatelské řetězce. Zároveň vyjádřila ochotu vést dialog s USA s cílem dosáhnout spravedlivého a vyváženého řešení a zmírnit napětí v obchodních vztazích.

Dřívější protiopatření EU vůči americkým clům na ocel a hliník z let 2018 a 2020 byla pozastavena k 1. dubnu 2025, aby poskytla prostor jednáním, avšak v případě neúspěchu byla připravena nová opatření. Evropská komise zdůraznila, že cla USA představují riziko hospodářské újmy pro obě strany a globální ekonomiku.*

-kce-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down