Alternativní palivo je odpad?

Evropský soudní dvůr kritizoval Itálii za některá ustanovení její legislativy, týkající se železného šrotu určeného pro další zpracování a vysoce kvalitního alternativního paliva vyrobeného z odpadů (RDF-Q). Italská legislativa tyto dvě komodity chybně vyjímá z přísných předpisů pro nakládání s...

Evropský soudní dvůr kritizoval Itálii za některá ustanovení její legislativy, týkající se železného šrotu určeného pro další zpracování a vysoce kvalitního alternativního paliva vyrobeného z odpadů (RDF-Q). Italská legislativa tyto dvě komodity chybně vyjímá z přísných předpisů pro nakládání s odpady. Omezuje se tak definice odpadu podle směrnice, respektive dochází k porušování rámcové směrnice samotné. Jednotlivé národní legislativy si sice mohou zavést vlastní ustanovení, ta však vždy musí být v souladu s rámcovou směrnicí EU, říká soud.

Výjimka pro RDF-Q a pro kovošrot z definice odpadů je v italské legislativě založena na předpokladu, že tyto materiály musí být vždy kategorizovány jako suroviny. Podle soudu to umožňuje existenci odpadů, které lze určit či definovat podle toho, jaké jsou zrovna okolnosti a vlivy. Momentální podmínky pak mohou být nastaveny případ od případu podle potřeby.

Systematické vyjmutí reziduálních materiálů mimo směrnici o odpadech může mít škodlivý vliv zejména na sledování systému managementu odpadů a jejich evidence, což jsou instituty zavedené pro posílení ochrany životního prostředí. Potenciální škodlivé efekty z narušování směrnice jsou podle soudního dvora horší, než kdyby směrnice nebyla zavedena vůbec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *