Albert testuje zařízení na předčištění odpadní vody

Obchodní řetězec Albert testuje ve dvou svých provozovnách speciální poddřezový separátor, který předčišťuje odpadní vodu a zbavuje ji mastnot a tuků. Zařízení mají posílit stávající lapače, které společnost využívá pro zachytávání mastnot. Pilotní provoz zatím ukazuje, že díky separátoru jsou v odpadních vodách až třikrát nižší hodnoty tuků a olejů. Odloučený olej ze separátoru i lapačů se dále využívá pro výrobu recyklovaného oleje nebo na topení v bioplynových stanicích.

Box ze stoprocentně recyklovatelné nerezové oceli o rozměru necelý metr na délku, půl metru na šířku a necelý půl metr na výšku je umístěn pod dřezem a protéká jím všechna odpadní voda. Odstraňování tuků zajišťují tři technologické principy – dvě separační komory, koalescenční komora a vhodná teplota. Voda z výlevky vtéká do přístroje, který hned na úvod zachytává zbytky jídla a nahromaděný olej tlačí do koalescenčí komory, kde se malé částečky tuku, mastnoty a olejů spojují do větších, plují na povrch a následně do separátní nádoby. Vyčištěná voda odchází do kanalizace.

„Separátor oleje je inovací, která pro nám umožní předčištění odpadní vody a efektivní odloučení olejů. Po dokončení testu zvážíme další nasazení potřeb a dispozic prodejen, například v nových místech bez napojení na tukovou kanalizaci. Na prodejnách běžně zachytáváme nečistoty z odpadní vody, jako je tuk, olej či mastnota, v naší soustavě. Na předčištění vody máme celý soubor opatření, který začíná u vybavení a principu čištění a končí u lapačů tuků,“ uvedl Svatopluk Baťka, manažer údržby v obchodech Albert.

Testování poddřezového separátoru probíhá již několik měsíců v každodenním provozu prodejen. „Průběžná měření ukázala, že odpadní voda měla přibližně třikrát nižší hodnoty extrahovatelných látek, tedy olejů, tuků a mastnoty, než je běžný limit. Ten je v mnoha místech v Čechách nastaven na nižší hodnoty než třeba v jiných západních městech, například ve Vídni. Dá se tedy říct, že vypouštěná voda je předčištěná a zbavená téměř všech tukových částic,“ dodal Oldřich Šil, ředitel společnosti Fri-Service Czech, distributor a partner společnosti ACO která systém AGC vyvinula pro společnost Albert.*

-red-

Foto: Albert

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down